Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Tarih Verdi

Dünyayı ve ülkemizi yakından ilgilendiren Corona virüsü ile ilgili internette söylentiler mevcut. Corona virüsünün ne zaman biteceğine dair net bir bilginin bulunmadığı bu günlerde ise Sağlık Bakanlığı Corona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal iç rahatlatıcı cümleler kurdu.

Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olan Profesör Doktor Serhat Ünal, vatandaşların içini rahatlatacak ve Corona virüsün bitmesi için neler yapmaları gerektiğini belirten açıklamalarda bulundu. Virüsün ülkemize diğer ülkelerden daha sonra gelmesinin onlara zaman kazandırdığı ve bunu iyi değerlendirdiklerini söyledi.

Virüsten korunmada en önemli adımın ellerin sık sık yıkanması ve dezenfekte edilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Serhat Ünal “Ellerinizi sık sık yıkayın, olmuyorsa da el dezenfektanınızı kullanın, o da olmuyorsa eğer kolonyayla ellerinizi temizleyin. Kalabalıktan kaçının ve aranıza mesafe koymayı unutmayın. Bulaşma zinciri nasıl kırılır? Bir araya gelmemekle, evden çıkmamakla sonra da ellerini temizlemekle kırılır.” cümlelerini kullandı.

Haziran Başına Tarih Verdi

Profesör Doktor Serhat Ünal, vaka sayısının ne zaman pik yapacağına dair bilimsel hesaplamalar yaptığını ama bu hesaplamaların sadece tahmin olduğunu ve asıl olayın vatandaşların söylenen tedbirlere uymasından geçtiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız her söylenene riayet ederse, evden çıkmayıp ellerini yıkarsa asıl destek oraya. Virüsün kilit noktası orası. Kişisel tahminlerim bu yönde. Vatandaşlarımız böyle devam ederse virüs yaz aylarında hatta yaz aylarına girmeden son zamanlarda rahatlama yaşayacağı konusunda tahminlerim var. Tedbirlerin çok iyi olması kaydıyla inşallah Haziran başına bir rahatlama olacağını umuyorum.” açıklamasını yaptı.

Tedavide İyi Cevap Almaya Başladık

Ünal, Çin’den ve diğer ülkelerden getirilen ilaçların kullanılmaya başlandığını belirtti. İlaçların solunum cihazı ile kullanılmasıyla iyi sonuçlar alındığını ve tedavilerin virüsün çoğalmasını yavaşlattığını söyledi.

Getirilen ilaçlara olumlu yanıt aldığını söyleyen Profesör Doktor, “Ben ancak kendi hastanemde gördüklerimi söyleyebilirim. Çok şükür tedavilere iyi cevap veren hastalarımız oldu. İyi gidiyoruz. Ama net mesajı kaçırmayalım ne olur: Evde otur, ellerini yıka” açıklamasını yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı