Gündem

Bilim Kurulu Üyesi’nden İkinci Dalga Açıklaması!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, bir televizyon programına katıldı. Katıldığı kanalda soruları yanıtladı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap ikinci dalga ile ilgili “Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten.” ifadelerinde bulundu.

  • Azap ayrıca;‘Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar.
  • Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği, insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor.
  • Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi.
  • Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor.
  • Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz.’ açıklamasında bulundu.

 Öte yandan geçtiğimiz gün Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, ‘Salgını kontrol altına almak için dünya nüfusunun yarısının bağışıklık kazanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Alpay Azap, “Virüsün kontrol altında olabilmesi için kitle bağışıklığının kabaca toplumdaki oranı yüzde 50-60 olması gerekecek. Yani dünya nüfusunun yüzde 50 ya da 60’ının bu virüse artık bağışık hale geçmesi gerekiyor.’diyerek salgının 20-24 ay sürebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Azap; “Aşı ile ilgili çok umutlu olamıyoruz. Seksenden fazla aşı çalışması yürüyor bazıları ikinci fazı bitirmek üzere, üçüncü faza geçmek üzere olan aşılar var. Ama bu koronavirüse karşı aşı ile ilgili bir takım sorunlar olma olasılığı çok yüksek. Çok güçlü bir koruma sağlamaması ya da korumanın çok kısa sürmesi gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bugüne kadar koronavirüslere karşı geliştirilen bir aşı yok. Bunda da çok başarılı olamayabiliriz. Bu kitle bağışıklığı dediğimiz yüzde 50-60 oranı önemli, büyük olasılıkla hastalığı geçirerek bu orana ulaşacağız.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Bir takım matematiksel modeller var, hesaplamalar yapılıyor. Bugünkü bulaşma hızı devam ederse en az 20-24 ay gibi bir süre içinde toplum bağışıklığının istenilen seviye geleceği hesaplanıyor. O yüzden belki de yıllarca tedbirlere devam edilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Öte yandanülkemizde de son hızla çalışmalar sürdürülürken Avrupa’da  insanlar üzerinde ilk aşı denemesi Oxford’da başlatıldı ve 800’ü aşkın gönüllüden ilk ikisinin aşıları yapıldığı bildirildi.Belirtilenlere göre gönüllülerin yarısına koronavirüs aşısı, diğer yarısına da menenjitten koruyan ama koronavirüsü etkilemeyen bir aşı yapılacağı bildirildi.

Deneyin can alıcı noktasının ise; gönüllülerin kendilerine hangi aşının yapıldığını bilmeyecek olmaları. Bunu sadece doktorların bileceği belirtildi. Aşı olan ilk iki kişiden biri olan mikrobiyolog Elisa Granato BBC’ye, “Ben bir bilim insanıyım, o yüzden bilimsel süreçlere olabildiğince katkım olsun istedim” ifadelerinde bulundu.Koronavirüs aşısı Oxford Üniversitesi’den bir grup bilim insanı tarafından üç ay süren bir çalışma sonucunda üretildi.

Aşı denemesi öncesi çalışmalara başkanlık yapan aşı bilim profesörü Sarah Gilbert, “Şahsen ben bu aşının başarılı olacağı konusunda bayağı umutluyum” şeklinde konuştu. Ayrıca “Tabii önce denememiz ve insanlar üzerindeki etkilerine dair verileri görmemiz lazım. Aşıyı yaygın olarak kullanmaya başlamadan önce gerçekten işe yaradığını, insanları koronavirüsten koruduğunu gösterebilmeliyiz.”dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı