Gündem

Bilim Kurulu Üyesi’nden Kritik Uyarı!

Koronavirüs ile mücadele hakkında sıklıkla Bilim Kurulu üyeleri ve uzmanlar tarafından açıklama yapılıyor. Son olarak koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, açıklamada bulundu.

Kara; “Bağışıklık sistemimizin yeterli bir şekilde çalışabilmesi için beslenme ve egzersizle birlikte uykuya da ihtiyacı var. Vücudumuzun bir biyolojik saati var. Vücudumuzun güçlü savunma sistemi için günde en az 7 saat uyumamız gerekiyor. Ayrıca uyku saatlerimizin de düzenli olması lazım. Gün aydınlığında uyanıp gün karanlığında uyumayı alışkanlık haline getirelim. Ülkemizde aşı geliştirme çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyor. Her şey olumlu giderse Türkiye, koronavirüs aşısını 2021’in bahar aylarında üretebilir. Aşı çalışmalarını 9-10 aşamalı olarak değerlendirirsek 3. aşamaya geldik. Yani çalışmalar artık hayvanlar üzerinde denenecek basamağa ulaştı. İngiltere’de yapılan çalışmayı ABD de destekliyor. Çalışmalarının sonuçları Eylül-Ekim aylarında ortaya çıkabilir. ABD’deki başka bir çalışma da insanlar üzerinde başarılı sonuçlar alındı. ABD ise Ocak-Şubat aylarında aşıyı üretebilir. Türkiye ve Çin’deki aşı çalışmaları da başarılı bir şekilde sürüyor. ” ifadelerinde bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara geçtiğimiz günlerde ise; “Önümüzdeki 7-10 gün içinde vaka sayılarının 3 bin 500-4 bin arasında seyredeceğini tahmin ediyorum. Sonra aşağı doğru inebilir. Mayıs sonuna doğru rakamlarda büyük düşüş olursa hayat kademeli olarak normale dönecek”dedi.

Virüs hakkında açıklamalar yapan Kara, ‘Bu yeni bir virüs. Elimizdeki bilgiler yeni yeni oluşuyor. Virüsün yazın yaşayıp yaşamayacağını bize zaman gösterecek. Ama bazı bilimsel verilere bakınca değerlendirmeyi daha netleştiriyoruz. Bizim hücrelerimizde yaşayan bir virüsün 42 derecenin üzerindeki sıcaklıkla yaşaması zor. Virüsün 60 derecede bile yaşadığı iddiası bana kuşkulu geliyor. Koronavirüsün sıcakta etkisi yitirme ihtimali yüksek. Elimizdeki bazı veriler böyle olacakmış gibi gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bu daha da netleşecek.’dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara maçlara ne zaman gidilebilecek sorusuna ise; ‘Maçlarda insanlar çok iç içe. O nedenle seyirciler o kadar kalabalık geldiğinde ne olur? Sporcular birbirleriyle yakın olduklarında ne olur? Bunlara yanıt verebilmek için salgının seyrine ve o sırada elimizde olacak verilere bakmak lazım. Belki bir ay sonra bu sorulara cevap vermek daha kolay olacaktır.’yanıtını verdi.

Açıklamalarına devam eden Kara, ‘Eğer önümüzdeki dönemde de kurallara uyarsak, gevşeme olmazsa küçük küçük başlarız, belli noktalarda açılmaya. Lokantalarımız açılabilir. Ama açık alanda.. Mesafeyi arttırırız. Öyle başlarız.’ dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı