Gündem

Bilim Kurulu Üyesi’nden Önemli Açıklama: Düğünler Ne Zaman Yapılacak? Düğün Salonları Ne zaman Açılacak?

1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme süreci ile birlikte merakla beklenen bir diğer konu da düğün salonlarının ne zaman açılacağı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özlü;  “Düğün salonlarının ne zaman açılacağına yönelik net bir tarih vermek mümkün değil. Bunu belirleyecek makam biz değiliz. Ama şu bir gerçek, kapalı mekânlarda, düğünler de dahil, kongre ve toplantılar yakın zamanda pek olacak gibi durmuyor. Ortam yeteri kadar güvenli değil. Düğünlerimiz, gelenek-görenek icabı, çok kalabalık olur. Sosyal mesafe ortadan kalkar. Böylesi bir salgında eski rutine uygun düğünler yapamayız. Düğüne başka şehirlerden de katılım olacaktır, bu da ayrı bir risk. Diyelim istenmeyen bir durum yaşandı. Bu 500 kişinin birden karantinaya alınması demek. Mutluluğu paylaşalım derken bir kâbusun içinde kendimizi bulabiliriz. Önerim, sadeleştirerek, aile içerisinde daha az kalabalıkla düğün yapılması ya da açık hava mekânlarının kullanılması. Tedbirler alınır, sosyal mesafe korunursa açık havada düğün yapmanın sakıncası olmaz. Düğün salonu işletmecileri, organizasyon şirketleri misafirlerini nasıl riske etmeyeceklerini düşünerek, yeni formatlar geliştirsinler. Mesela, gelecek misafirlere davetiye ile düğüne nereden girilip çıkılacağı, nasıl davranılacağı gibi kuralların yazılı olduğu bir liste gönderilebilir. Gelenler de ona uygun davranır. Takı merasimi, tebrikleşme uzaktan halledilir. Belediyeler de elini taşın altına koyup, düğün yapılabilecek açık, güvenli alanlar oluşturabilir. ” açıklamasında bulundu.

1 Haziran itibariyle tamamen kapılarını açacak mağazalar, düğün sezonuna yüzde 50’ye varan indirimlerle girmeyi planlıyor. Markalar ise “İlk ürüne yüzde 30, ikinci ürüne net yüzde 50 indirim”, “ek yüzde 10 enflasyonla mücadele indirimi gibi kolaylıklar ile tüketiciye ulaşmaya çalışıyor. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, “İç pazarda yılsonuna kadar 60 milyar TL’lik bir satış hedefliyoruz” dedi. Mobilya Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Nuri Gürcan ise, düğünlerin başlamasının can suyu müjdesi olduğunu söyledi. Modoko’nun Başkanı Koray Çalışkan, “Düğünlerin başlamasıyla birlikte ciddi bir hareketlenme göreceğiz” diye konuştu. Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Öksüz ise, “Birçok markamız çeyiz paketlerini uygun fiyatlarla satışa sunuyorlar” ifadelerinde bulundu.

Koronavirüs vaka ve ölüm sayısının düşmesinin ardından yeniden normalleşme planları ile ilgili ayrıntılar gündeme geldi.

4 aşamalı normalleşme planına bakılacak olursa;

  • Birinci aşama 11 Mayıs 2020’de başladı.
  • İkinci aşama 1 Haziran 2020,
  • Üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık 2020,
  • Dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı