Gündem

Bilim Kurulu Üyesi’nden Sokağa Çıkma Yasağı Uyarısı!

Cuma gecesi 24.00 itibariyle uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası insanların büyük kalabalıklar halinde alışverişe koşmasının ardından pek çok bilim insanı uyarı yaptı. Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ateş Kara da konu hakkında yorum yaptı.

Kara; ‘Dün akşam keşke dışarı çıkmasaydık, ancak eşimiz, dostumuz, çok farklı nedenlerle dışarı çıktı, bu virüsün yayılımına sebep olabilir. Dün akşam dışarı çıktıysak lütfen 14 gün evde izole olalım, ortak alanlarda ev içinde maske takalım.’şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca sigaranın bırakılmasının da bir kez daha altını çizdi.

Koronavirüsün yayılma hızı ve illerdeki yoğunluğuna bakıldığında, açıklanan verilere göre koronavirüsün yüzde 60’ı İstanbul’dan Anadolu’ya yayılmış durumda. 31 büyük şehire giriş çıkışların yasaklamasının ardından belirlenen kuluçka süresinin ise 12 Nisan’da yani bugün sona ereceği biliniyor.

Büyük şehirler, Anadolu ve küçük iller tek tek izleniyor. Eğer kuluçka süresinin ardından da koronavirüs vaka sayısında azalma görülmezse daha farklı bir takım önlemler alınması bekleniyor.Öte yandan 48 saatlik sokağa çıkma yasağının ardından verilerde oluşabilecek değişiklik de oldukça önemli. Duruma göre her şehir için farklı izolasyon kriterleri belirlenebilir. 12 Nisan’da incelenecek verilerde bir azalma saptanmadığı takdirde bir dizi yeni önlem alınması bekleniyor.

Küçük illerdeki sayının alınacak önlemler açısından oldukça önemli olduğu biliniyor. Şehirlere giriş çıkışların yasaklanmasının ardından geçen kuluçka dönemini değerlendirmede Anadolu’dan elde edilecek verilerin de çok önemli olduğu biliniyor. Başta büyük şehirler olmak üzere pek çok il için daha sert önlemler alınabileceği ön görülüyor. Büyükşehirlerde gıda, enerji, sağlık gibi sektörler dışında sokağa çıkışların yasaklanması, şehir karantinalarının uygulanması, her şehre farklı izolasyon kriterlerinin belirlenmesi, pazar yerlerinin tamamen kapatılması ya da sadece belli bölgelere izin verilmesi gibi fikirler üzerinde duruluyor. Kamu kurumlarında başvurulan esnek çalışmanın tamamen sonlandırılması konusu da gündemdeki konulardan biri.

Ücretsiz Maske dağıtımı ile ilgili de 20 yaş altı ve 65 yaş ve üstüne maske dağıtılmasının gerekli olmadığı Bakan Koca tarafından açıklanmıştı. Bu gece sona erecek sokağa çıkma yasağının ardından 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstünün kısıtlamalarına devam edileceği tahmin ediliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı