Gündem

Bilim Kurulundan Önemli Açıklama: Adana’da Virüs Daha Hızlı Etkisini Kaybedebilir

Corona virüs salgını ile mücadelede Bilim Kurulu çalışmalarını sürdürüyor. Elde edilen her türlü veri üzerinde çalışmalar devam ederken virüsün tamamen ortadan kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova önemli açıklamalarda bulundu.

Virüsle mücadelede hayatını kaybedenlerin ileri yaş, kronik hasta oldukları biliniyordu. Ancak en çok sigara içenlerin durumdan olumsuz etkilendikleri belirlendi. Hipertansiyon ve şeker hastalığı bulunanlar da risk faktörü içerisinde yer alıyor. Son dönemlerde bu hastalığı taşıyanlar daha büyük bir risk taşımaya başladılar.

Adana’da Virüsler Ölebilir

Virüs hakkında henüz çok bilgi bulunmuyor. Elde edilen her bilgi de şartlara uyarlanmaya çalışılıyor. Bu süreçte virüslerin sıcak havalarda kırılabileceği düşünülüyordu. Bu durum hakkında açıklamalarda bulunan Yeşim Taşova ‘Adana’da sıcaklardan dolayı virüsün daha hızlı şekilde kırılmasını umuyoruz. 26 derecede ve nemli ortamlarda virüslerin yaşamadığı, daha az etkili oldukları gibi bir beklenti içerisindeyiz. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bu durumun doğru olup olmadığını hep birlikte göreceğiz. Yeni bir hastalık olduğu için kesin konuşmak istemiyoruz. Ama şimdiye kadar elde edilen veriler bunu doğrular gibi görünüyor. Adana’da belki virüsler tamamen yok olabilir’ dedi.

Vatandaşların eldiven kullanmak yerine el hijyenine ekstra özen göstermeleri gerekiyor. Sık sık el yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak hastalığın bulaşmasını engelliyor. Eldiven kullananların bilinçsizce ellerini saçlarına ve yüzlerine götürmelerinden dolayı hijyen kurallarını çiğnedikleri belirtildi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı