Gündem

Bilim Kurulundan Sigara İçenlere Risk Uyarısı Yapıldı

 Koronavirüs salgını devam ederken uzmanlar tarafından risk grubunda olan pek çok vatandaşa uyarılar yapıldı. Bilim Kurulu üyesi olan Ateş Kara bu süreçte özellikle sigara içenleri uyardı. Çin’in Wuhan kentinde gerçekleşen ölümler üzerinde yapılan araştırmalar sonrasında sigara kullanan kişilerin hastalığı 2.4 kat daha ağır atlattıkları ve ölüm risklerinin arttığını ortaya koydu. Bunun üzerine sigara içenlere sigarayı bırakmaları konusunda uyarı yapıldı.

Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ateş Kara sosyal medya hesabından yeni araştırma sonuçlarını ve hastalık süreciyle ilgili gelişmeleri paylaşmaya devam ediyor. Bu noktada sigara içenlere seslendi. Kara ‘Sigara içenlere sesleniyorum. Bu süreç sigarayı bırakmanız için bir fırsat olabilir. Ne kadar çabuk bu kötü alışkanlıktan kurtulursanız o kadar iyi. Wuhan’da bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda salgını sigara içen kişilerin daha ağır semptomlarla geçirdikleri gözlemlendi. Bu durum entübe kişi sayısının artmasına neden oluyor. Araştırma sonuçlarına gire risk 2.4 kat daha fazla’ dedi.

Sigara İçenler Risk Altında!

ateş kara uyarı

Daha önce bilim insanları tarafından sigara tüketiminin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği ve akciğerlere kalıcı hasarlar verdiği belirtilmişti. Koronavirüs direkt olarak ciğerleri etkileyen ve solunum yollarına yapışan bir salgın olduğu için bu noktada sigara ile ciğerlerine zarar veren kişilerin yaşama şanslarını düşürüyor. Sigarayı bırakmak virüs tedavisi sırasında da bağışıklığın güçlenmesi ve akciğer fonksiyonlarının düzenlenmesi açısından son derece önemli.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı