Gündem

Boris Johnson: ‘Doktorlar Ölümümü İlan Etmeye Hazırlandı’!

Bilindiği üzere İngiltere Başbakanı Boris Johnson koronavirüse yakalanmıştı. Bir süredir tedavi gören Johnson’ın sağlık durumu ile ilgili pek çok söylenti çıkmıştı. Koronavirüse yakalanan ve yoğun bakımda tedavi gören Johnson 22 gün sonra görevine döndü. İngiltere Başbakanı kendisine litrelerce oksijen verildiğini söyleyerek; “Zor ve tuhaf bir andı. Bunu inkar etmeyeceğim. Doktorlar, ‘Stalin’in ölümü’ tipi bir senaryoyla karşı karşıyaydı ve buna ilişkin bir strateji geliştirmişlerdi.” dedi.

Ayrıca Johnson “Çok iyi bir durumda değildim. Acil durum planları yapıldığının farkındaydım. Doktorlar işlerin kötü gitmesi halinde nelerin yapılması gerektiğine dair tüm hazırlıkları tamamlamışlardı.”açıklamalarında bulundu.

Belirtildiğine göre Johnson’ın önündeki en acil ve önemli konu, sokağa çıkma kısıtlamalarının düzenlenmesi olacak. Johnson’ın yardımcısı “Ancak Boris, kısıtlamaları bundan önce değiştirmek veya en azından bundan önce bir şeyler duyurmak istiyorsa bunu yapabilir. ‘Karantinayı sonlandırmak’ ifadesi yanlış, ‘karantinayı düzenlenmesi’ ifadesi daha doğru olacaktır”şeklinde konuştu.

Bilindiği üzere 27 Mart’ta Boris Johnson’ın hastalanması üzerine onun görevini Dışişleri Bakanı’nın alacağı açıklaması yapılmış ve bu durum Johnson’ın corona virüse yakalandığı iddialarını ortaya çıkarmıştı. e Boris Johnson’ın görevine devam edeceği ve hafif semptomları olduğu ve tedavisine devam edileceği açıklanmıştı. Johnson’ın karantinaya alındığı da belirtildi. Johnson ile birlikte Ekonomi ve Sağlık Bakanı’da karantina altına alınmıştı. Sonrasında 5 Nisan’da durumu kötüleşen Johnson hastaneye kaldırılmış, yoğun bakıma alınmıştı. Johnson 12 Nisan’da ise taburcu olmuştu.

Öte yandan İngiltere’de yaşayan Türk Oyuncu Yılmaz Eser CNN TÜRK canlı yayınına katılarak İngiltere’deki koronavirüs kabusunu anlatmış ve Johnson’ın yaptığı hatalardan da bahsetmişti. Eser aynı zamanda İngiltere ile Türkiye karşılaştırarak Türkiye’nin bu konu hakkında ciddi adımlar attığını anlattı.

İngiltere’de koronavirüsün yayılmasının merkezde yapılan yapılan bir festival olduğunu anlatan Eser, şöyle konuştu;

‘İngiltere Başbakanı Boris Johnson bu işin başında bir hata yaptı. Bu hatayı kendisi de kabul etti aslında. Sürü bağışıklığı sistemini kullanacağız dediğinde çok büyük bir hata yaptı. İnsanlar rahat davrandı ve sokağa çıktılar. Hatta bu işin başlangıcı burada bir festivalle oldu. Ayın 13’ünde çok sayıda insan bu festivaldeydi ve burada müthiş bir yayılma oldu. Şu anda Birleşik Krallık’ta bu kadar çok vaka varsa o festivalden sonra görülmeye başlandı. İngiltere’de bu kadar çok vakanın görüldüğü yerlerle festival bölgesi örtüşüyor. Johnson’ın hatasından sonra insanlardan burada şöyle tepkiler geliyor: Sürü bağışıklığı deyip kendisi de sürünün başını çekti. Buradan bakıldığında Türkiye’nin çok ciddi davrandığı görülüyor. İnsanlar çok ciddiye aldı, duyarlı davrandı. Şu anda süreç çok ciddi bir şekilde yürütülüyor. Örneğin Avrupa Birliği denilen şeyin aslında birlik olmadığı ortaya çıktı. Nasıl sınıfta kaldıkları ortaya çıktı.’

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı