Gündem

Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilecek

Boşanan anneler çocuklarının velayeti kendisine verildiği takdirde çocuğuna kendi soyadını verebilecek. 2015 yılında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararının ardından Yargıtay 2. Hukuk Dairesi boşanan annelerin, velayeti kendisine verilen çocuğuna kendi soyadını verebileceğine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi 2015 yılında boşanmanın ardından çocuğuna kendi soyadını vermek isteyen annenin talebinin reddedilmesini hak ihlali olarak kabul etti. Böylece eşinden olumsuz koşullar ile boşanan ve velayetini aldığı çocuğuna kendi soyadını vermek isteyen annelerin bu konuda önü açılmış oldu.

Boşanan Kadın ve Erkek Konu Hakkında Eşit Haklara Sahip Olacak

Boşanan Kadın Kendi Soyadını Çocuğuna Verebilecek

Boşandıktan sonra çocuğunun velayetini alan ve ona kendi soyadını vermek isteyen Hayriye Özdemir’in bu talebi Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce reddedilmişti. Anayasa’nın 20. maddesiyle güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan Hayriye Özdemir’i Yüksek Mahkeme de haklı bulmuştu. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi yeniden yargılama yapılmak üzere kararın Diyarbakır 5. Asliye Mahkemesi’ne gönderilmesini uygun bulmuştu. Anayasa Mahkemesi emsal niteliğindeki bu karar ile anne Özdemir’in hakkının ihlal edildiğine, ihlal ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın Diyarbakır 5. Asliye Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

Çocuklar Annenin Soyadını Alabilecek

Yüksek Mahkeme gerekçeli kararında kadın ve erkeğin evlilik süresince ve evliliğin bitmesi halinde eşit hak ve sorumluluklara sahip olmaları gerektiğini uluslararası sözleşme hükümleri ile hatırlattı. Eşlerin evlilik süresince ve boşanma sonrasında da eşit haklara sahip oldukları gibi aynı hukuksal konumda olduğu ve erkeğe velayet hakkı ile verilen çocuğun soyadını seçme hakkının kadına tanınmamasının cinsiyete göre ayrım yapılması sonucunu ortaya çıkaracağı belirtilmişti.

Boşanan Kadın Kendi Soyadını Çocuğuna Verebilecek

Çoğu Avrupa ülkesine baktığımızda da boşanan anneler çocuklarına kendi soyadını verebilmektedir. Fransız Medeni Kanunu’na göre ise, anne ve baba çocuğun soyadını birlikte karar vererek belirlemektedir. Çocuğun soyadı eşlerden birinin soyadı olabileceği gibi çocuk hem anne hem babasının soyadını taşıyabilmektedir. Almanya’da ise çocuk anne babası boşanması halinde 5 yaşını doldurduktan sonra kimin soyadını kullanacağına kendisi karar verebiliyor.

Ayrıca bu karar ile sadece annelerin değil kötü boşanmaların ardından baba ile bir bağı kalmayan yahut babalık görevini yetire getirmeyen birinin soyadını taşımak istemeyen çocukların annelerinin soyadını kullanabilmesinin de önü açılmış oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı