Gündem

Bütçe, Mart Ayında 43,7 Milyar TL Açık Verdi!

Mart ayında Merkezi yönetim bütçe gelirleri 47,4 milyar lira, giderleri 91,2 milyar lira olduğu açıklandı. Böylece, Mart ayında bütçe dengesi 43,7 milyar TL açık verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 yılı Mart ayına dair bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Mart ayı bütçe uygulama sonuçlarına bakıldığında, merkezi yönetim bütçe gelirleri 47 milyar 442 milyon 713 bin lira, giderleri 91 milyar 161 milyon 877 bin lira oldu. Böylece Mart ayında bütçe 43 milyar 719 milyon 164 bin lira açık verdiği açıklandı. 2020 yılı Mart ayında faiz dışı bütçe giderleri 79 milyar 821 milyon 551 bin lira ve faiz dışı açık ise 32 milyar 378 milyon 838 bin lira olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Twitter hesabından paylaştığı video ile bu süreçte yapılan ve yapılacak olan yardımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak açıklamalarında;

  • ‘Ekonomik istikrar kalkanı paketi devreye aldığımız tüm desteklerin insanımıza ulaşması için çalışmalar başladı.Nakdi yardımlarımız başladı.
  • Bugün itibariyle 2,1 milyon aileye 1000 liralık nakdi yardım yapıldı.
  • 2,1 milyon vatandaşa 12,1 milyar kaynak tahsis edilmiş oldu.
  • Çok yakın zamanda 4,4 milyon ailemizin tamamına yardım sağlanacak.
  • Halk banka’mız da hız kesmiyor 25 bin liralık esnaf destek finanmanına başvuran esnaf sayımız 412 bin 714. Yardımın ulaştığı esnaf sayısı 206 bin 959 a çıktı.
  • Esnaf için tahsis edilen genel rakam 6 milyar 737 milyon lira.
  • Kobilerimiz ve sanayicimize sunduğumuz işe devam desteğine başvuruda bulunan firma sayısı 67 bin 229.39 bin 651’inin süreçleri neticenlendirildi.Toplamda 36 milyar 326 milyon lira kaynak tahsis edildi.Özel bankaların avukatlığına soyunanları da görüyoruz.
  • Hiçbir uluslararası kurum ya da kuruluştan destek ve yardım isteğinde bulunmadan süreci yönetiyoruz.’ifadelerinde bulundu.

Dün ise bilindiği üzere  Ak Parti’nin, TBMM’ye 39 maddelik yeni bir yasa teklifi sunacağı bildirildi. Teklifte milyonlarca kişiyi kapsayacak önemli düzenlemeler olacağı belirtiliyor. Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş konu ile ilgili ;

‘Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin yıllık ilan ve reklam vergileriyle çevre temizlik vergilerinin faaliyette bulunmadıkları dönemde alınmamasını teklif ediyoruz.Konutlara ve faaliyetleri durdurulan işyerlerine ilişkin su faturası borçlarının belediyeler tarafından 3 ay süreyle ertelenebilmesine imkan tanıyoruz burada yetkiyi belediyelere bırakıyoruz.Yeni teklifimiz 15 maddeden oluşuyor. Bugün Meclis’e veriyoruz.’ açıklamalarında bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı