Gündem

Çalışanlar İçin Kötü Haber!

Koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı olumsuz etkiledi. Sadece sağlık alanında değil ekonomik alanda da büyük bir çöküntüye neden oldu. Süreç içerisinde pek çok sektörde işverenler kepenk kapattılar. Yasaklar dahilinde işten çıkarılanlar olduğu kadar tasarruf sağlamak için ücretsiz izne gönderilen kişilerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.  

Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde koronavirüsle mücadele devam ediyor. Ekonomik tahribat küresel boyuta ulaştı. Yapılan çeşitli tahminler sonrasında dünya gayri safi hasılasının yüzde 10’luk kısmı ile yüzde 15’lik kısmının kayıp olarak ifade edilmesi bekleniyor. Bu durum endişe verici olarak tanımlandı.

İşsiz Kalan Kişi Sayısı Artacak

işsizlik rakamları

Ekonomik daralmanın yaşandığı son dönemlerde işsizlik rakamları hakkında da ürkütücü rakamlar ortay çıkmaya başladı. Geçmiş yıllarda yaşanan Büyük Buhran döneminden çok daha kötü bir tablonun ortaya çıkması bekleniyor. İşsizlik oranlarının Türkiye’de zaten çok yüksek olduğu bilinirken, koronavirüs salgınından sonra ortaya çıkacak olan tablonun çok daha korkutucu olabileceği düşünülüyor.

Süreç içerisinde tamamen kepenk kapatmak zorunda kalan bazı sektörler ile küçük esnafın gelir kaybı yaşadıkları tespit edildi. Salgın döneminde toparlamak için uzun bir döneme ihtiyaç duyacak işverenlerin pek çok çalışanını işten çıkaracakları tahmin ediliyor. Tazminatsız olarak çıkarılacaklar, kayıt dışı çalışanlar ve ücretsiz izne çıkarılıp sonrasında işine son verilenlerin bu süreçte işsizlik ödeneğinden de faydalanamayacakları belirtildi. Tahminlere yüzde 64’lük bir kesimin işsiz kalacağı düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı