Gündem

Çekirge İstilası Türkiye Sınırına Mı Dayandı?

Çekirge istilasının Türkiye sınırına dayandığı yönündeki iddialar sosyal medyada dikkat çeken konular arasında yer almaya başladı. Afrika’yı istila eden çekirge sürüsünün İran ve Irak’a sıçradığı söyleniyor.

Corona virüsü tüm dünyayla birlikte ülkemizde de en çok konuşulan konu haline gelmişken, bir diğer problem de 400 milyara yakın çekirgeden oluşan çekirge sürüsü.

Çekirge Sürüsü Türkiye Sınırlarına Mı Yöneldi?

Afrika’dan Irak ve İran’a sıçrayan çekirge sürüsünün Türkiye’ye yöneldiği iddia edildi. Çekirge sürüsünün Hindistan ve Çin’e doğru yol alması beklenirken yönünü değiştirdiği belirtildi. Yönünü değiştiren çekirge sürüsünün Türkiye’ye geliyor olduğu iddiaları sosyal ağlarda paylaşıldı.

Çekirge İstilası Türkiye Sınırına Mı Dayandı?

Çekirge İstilası Tarım Arazilerini İşgal Ediyor

Çekirge istilası Irak’ın güney kısmını işgal ederken tarım alanlarına büyük zarar veriyor. Bu durumun ise küresel ısınmayı işaret ettiği söyleniyor. Çekirge sürüsünün Suudi Arabistan, Yemen, Bahreyn, Ürdün, Umman, Kuveyt ve İran’a ulaştığı belirtildi. Çekirge sürüsünün ilerlemesini etkileyen faktörün Afrika’da başlayan rüzgarlar olduğu tahmin ediliyor.

Asya, Afrika, Orta Doğu çöl çekirgelerinin istilaları açısından oldukça tehlikeli bir bölge.

2019 yılında, Riyad, Jazan, Mekke ve El-Kasım bölgelerine ve Suudi Arabistan’daki kentlere zararlı böceklerin sıçramasıyla oluşan çekirge istilası yaşanan son istila olarak tarihe geçmişti.

Çekirge İstilası Türkiye Sınırına Mı Dayandı?

Çekirge Sürüsü Hakkında BM Uyarmıştı

Çekirge sürüsünün etkisini artırabileceği konusunda uyarı yapan BM, çöl çekirgesi istilasının tarım alanları için büyük tehdit olabileceğini belirtmişti. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) durum raporunda Etiyopya, Kenya ve Somali’de durumun kritik olduğunu açıklamıştı.

Alarm verici seviyede gıda güvenliği açısından görülmemiş bir tehdit ve risk olduğu açıklanmıştı. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporunda Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Somali, Pakistan, İran, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kenya için uyarılarda bulunulmuştu. Yaklaşık 400 milyon çekirgenin oluşturduğu çekirge sürüsü bir gün 35 bin kişiye yeterli olacak gıdayı istila edebiliyor.

Çekirge İstilası Türkiye Sınırına Mı Dayandı?

Her gün 150 km yol kateden çekirge sürüsü Hindistan ve Çin’e doğru yol alırken, yön değiştirdiği belirtiliyor. Bu durum akıllara çekirge istilasının Türkiye sınırına dayanıp dayanmadığı sorusunu getiriyor. Henüz Türkiye’ye ulaşmayan çekirge sürüsünün sınıra dayandığı yönündeki iddialar ne kadar doğru bilinmiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı