Gündem

Çernobil’deki Yangın Türkiye’yi Etkileyecek mi?

Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde 4 Nisan’da başlayan yangın hala söndürülemedi.  Yangında, büyük bölümü nükleer facianın ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı belirtildi. Yangının Çernobil Nükleer Santrali’nden sadece bir kilometre uzakta olması radyasyon riski oluşturuyor ve bu durum endişeye sebep oluyor. Yangın alanında radyasyonun normal seviyenin 14 kat üstüne çıktığı açıklanmıştı.

Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangından etkilendiği belirtildi. Yangın alanında radyasyonun 14 kat artmasına rağmen Kiev’deki radyasyon seviyesinin normal seyrettiği belirtilmişti. Peki Çernobil’de daha önce ne olmuştu?

26 Nisan 1986 tarihinde Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 Numaralı reaktöründe meydana gelen patlama sonucunda çevreye yayılan radyasyon ile, dünya tarihinin en büyük çevre faciası oluşmuştu. 2000 yılında ise Çernobil Nükleer Santrali’nin tamamı kapatılmıştı.

Kazadan kaynaklanan radyoaktif salınım, 3 Mayıs Cumartesi günü bulaşmış (kontamine) hava kütlesi Avrupa’nın büyük bir kısmına, Bulgaristan’a ve Yunanistan üzerinden Trakya’ya kadar yayılmıştı. İkinci bir salınımla ise 7-9 Mayıs tarihlerinde Karadeniz üzerinden geçerek Türkiye’nin kuzey-doğu kıyılarına ulaştı. Radyoaktif bulutların Doğu Karadeniz ve Trakya yağışlar ile birlikte radyasyondan olumsuz etkilendi. Fındık, tütün ve çay üretimi yapılan bazı alanlar yağış sebebiyle Çernobil reaktöründen yayılan radyoaktiviteden fazlasıyla etkilendi. Bununla ilgili bir takım önlemler de alınmıştı.

Sürmekte olan yangının 1986 tarihindeki gibi bir faciaya sebep olmasından, bölgeyle birlikte yağışlar ile radyoaktivitenin yeniden artmasından endişe duyuluyor. Söndürülemeyen yangının, havada radyasyon yayılmasına sebep olduğu biliniyor. Radyasyon yayılımı sebebiyle Türkiye’de 15 Nisan Çarşamba günü etkili olacak ve Ukrayna üzerinden gelecek yağış sebebiyle dışarıda bulunulmaması konusunda uyarılar yapılmaya başlandı.

Benzer bir durum Japonya’da da Mart Ayı’nın başında yaşanmış, bazı bölgelere siyah renkli yağmur yağmıştı. Bunun radyasyon ile alakalı  olmadığı söylenmiş, fakat çoğu kişinin aklında konu tamamen açıklığa kavuşmuş değil.Japonya’ya yağan yağmur ‘siyah renkli’ olmasıyla dikkat çekti ve paniğe yol açtı. Petrolü andıran yağmur Tokyo yakınlarındaki Ageo, Iwatsuki, Kuki veHasuda bölgelerinde etkili oldu.

Asya ve Uzak doğu ülkelerinde bir süredir paniğe yol açan çeşitli problemler yaşanıyor. Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı ilgilendiren Korona Virüs’ün, karantina altına hastaların kaldığı otelin çökmesinin ardından Japonya’da da siyah renkli yağmur paniği yaşandı.

Korkutan Yağmurun Sebebi Merak Ediliyor

Sosyal medyada yapılan paylaşımlara ve haber sitelerinin paylaştığı bilgilere göre 2 Mart’ta Saitama Bölgesine ve Hasuda şehrine yağan yağmur pek çok insanı korkuttu. Pek çok kişi yağmurdan rahatsızlık duydu. Yetkililerin yağmurdan rahatsızlık duyanlardan pek çok şikayet aldığı belirtildi. Yağmurdan alınan örnekle yapılan ilk testlere göre yağmurun radyasyonla ya da havadaki herhangi bir maddeyle ilgisi olmadığı belirlendi.

Yağmurun nükleer silahlar ve tesislerle ilgili bir durum olmadığı da yapılan ilk testlerle belirlendi.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı