Gündem

Çernobil’den Yayılan Radyoaktif Toz Türkiye’yi Etkiliyor Mu?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Çernobil’deki yangın dolayısıyla oluşan radyoaktif tozun Türkiye’yi etkilemeyeceğini açıkladı.

Prof. Dr. Toros, Çernobil’de meydana gelen yangın nedeniyle  havaya karışan radyoaktif tozun Türkiye’yi de etkilemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve korkmaya gerek olmadığını söyledi.

Ayrıca Prof. Dr. Toros, ‘Yangının meydana geldiği bölgede dün, bugün ve önümüzdeki günlerde batılı rüzgarlar hakim. Meteorolojik modellemeye göre, batılı rüzgarlar Türkiye’ye gelmiyor. Dolayısıyla yangınlardan çıkan radyoaktif toz Çernobil atıklarının bulunduğu bölgeye gelmesi durumunda bile ülkemiz açısından herhangi bir tehlike oluşturmuyor. O bölgeden çıkan radyasyon, rüzgarın etkisiyle Türkiye’ye ulaşmıyor’ dedi.

Çernobil’deki Yangın

Bilindiği gibi Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde 4 Nisan’da başlayan yangın ancak kontrol altına alınabildi.  Yangında, büyük bölümü nükleer facianın ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı belirtildi. Yangının Çernobil Nükleer Santrali’nden sadece bir kilometre uzakta olması radyasyon riski oluşturuyor ve bu durum endişeye sebep oluyor. Yangın alanında radyasyonun normal seviyenin 14 kat üstüne çıktığı açıklanmıştı.

Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangından etkilendiği belirtildi. Yangın alanında radyasyonun 14 kat artmasına rağmen Kiev’deki radyasyon seviyesinin normal seyrettiği belirtilmişti. Peki Çernobil’de daha önce ne olmuştu?

26 Nisan 1986 tarihinde Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 Numaralı reaktöründe meydana gelen patlama sonucunda çevreye yayılan radyasyon ile, dünya tarihinin en büyük çevre faciası oluşmuştu. 2000 yılında ise Çernobil Nükleer Santrali’nin tamamı kapatılmıştı.

Kazadan kaynaklanan radyoaktif salınım, 3 Mayıs Cumartesi günü bulaşmış (kontamine) hava kütlesi Avrupa’nın büyük bir kısmına, Bulgaristan’a ve Yunanistan üzerinden Trakya’ya kadar yayılmıştı. İkinci bir salınımla ise 7-9 Mayıs tarihlerinde Karadeniz üzerinden geçerek Türkiye’nin kuzey-doğu kıyılarına ulaştı. Radyoaktif bulutların Doğu Karadeniz ve Trakya yağışlar ile birlikte radyasyondan olumsuz etkilendi. Fındık, tütün ve çay üretimi yapılan bazı alanlar yağış sebebiyle Çernobil reaktöründen yayılan radyoaktiviteden fazlasıyla etkilendi. Bununla ilgili bir takım önlemler de alınmıştı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı