Gündem

Çin Pazarıyla Hedef Yıllık 2 Milyar Dolar Süt Ürünleri İhracatı!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, yaklaşık 6 milyar dolarla Çin’e gerçekleştirilecek süt ve sütün ürünleri ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasıyla yıllık süt ve süt ürünleri ihracatının 2 milyar doları aşabileceğini belirtti.

Kaan ayrıca; “Nitekim sektör genelinde 2019 yılında yaklaşık 18 milyar dolar ihracat gerçekleştirilirken, buna karşılık 8,7 milyar dolar ithalat yapılmış böylece ülkemize 9,3 milyar dolarlık döviz girişi sağlanmıştı. Neredeyse 6 milyar dolarla küresel ticaretin önde gelen süt ürünleri ithalatçılarından biri olan Çin’e, ihracatımız, sektörün hızlı bir şekilde gelişim kaydetmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Zira firmalarımız Çin’in bu ürünlere olan talebinin yalnızca yüzde 10’unu karşılamaya başladığını varsaydığımızda bile, mevcutta 643,9 milyon dolar seviyesindeki ihracatımızın yaklaşık 2 katına çıkacağı devasa bir pazardan bahsetmekteyiz. Biz bu artışın daha üst seviyelerde gerçekleşeceğine ve toplam yıllık süt ürünleri ihracatımızın 2 milyar doları aşabilecek bir potansiyel barındırdığına inanıyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık vurguladığı gibi farklı parametreler ışığında yeniden şekillenecek gelecek dönemde, Türkiye olarak yer almak ve yeni sürecin getirdiği fırsatlardan yararlanmak durumundayız. Bu bağlamda, Çin’in süt ithalatına yönelik aldığı ‘engelleri kaldırma kararını’ çok önemli bir gelişme olarak görüyoruz.ifadelerini kullandı.

Ayrıca dün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ”Karayolu kotalarının önemi son derece arttı ve mevcut olağanüstü koşullarda sınırlı sayıdaki kotalar ile bölge ülkeleriyle ticaret sürdürülemez hale geldi” ifadelerinde bulundu.

Bakan Pekcan; “Rusya’ya hayvansal ürün ihracatı yapmasına izin verilen firmalar listesine alınmak üzere onay bekleyen Türk firmalarının onay süreçlerinin de geciktirilmeden tamamlanması gerekir. Karayolu kotalarının önemi son derece arttı ve mevcut olağanüstü koşullarda sınırlı sayıdaki kotalar ile bölge ülkeleriyle ticaret sürdürülemez hale geldi. Özellikle Rusya Federasyonu ile ikili ve transit karayolu kotalarının artırılması gerekmektedir. Mevcut koşullarda Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı Türkiye ile Rusya arasındaki taşımalar için de önemli bir alternatiftir. Denizyolu taşımalarında ise Türk taşımaları için ortaya çıkan liman sorununun bir an önce giderilmesi ve düzenli Ro-Ro seferlerinin hayata geçirilmesi önemlidir. ” şeklinde ifade etti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 1 Mart-30 Nisan 2020 tarihleri arasında 15 bin 948 iş yerinin kapandığını, 78 bin 954 adet iş yerinin ise tescil edildiğini belirtti. Bakan Pekcan; ‘Bakanlığımız, Merkezi Sicil kayıt Sistemi (MERSİS ) ile Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi (ESBİS) üzerinden elektronik ortamda yapılan sorgulama neticesinde alına verilere göre;  1 Mart 2020-30 Nisan 2020 döneminde ülkemizde toplam 78 bin 954 adet işyeri tescil, 15 bin 948 iş yeri terkin edilmiştir’ ifadelerinde bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs nedeniyle gerçekleştirilemeyen fuarlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan; gerçekleştirilemeyen fuar organizasyonları için sanal fuarların düzenleneceğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı