Gündem

Çin’de Ortaya Çıkan Yeni Ölümcül Hantavirüs!

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alırken, gün geçtikçe dünya üzerinde pek çok insanın ölümüne sebep olurken ürkütücü bir iddia daha ortaya atıldı.  Hantavirüs adındaki bir virüsün varlığından ve corona virüsünden daha tehlikeli bir virüs olduğundan bahsediliyor.

Wuhan’daki hayvan pazarlarından tüm dünyaya yayıldığı bilinen ve binlerce insanın ölümüne sebep olan Koronavirüs’ün henüz tedavisi bulunmamışken yeni bir ‘Hantavirüs’ tehlikesi ortaya çıktı. Hantavirüs’ün koronavirüsten daha tehlikeli olduğu iddia edildi.

Çin'de Ortaya Çıkan Yeni Ölümcül Hantavirüs!

Hantavirüs Nedir?

Çin’de Yunnan eyaletinde otobüste ölen bir kişide ‘Hantavirüs’ isminde bir virüs tespit edildi.

Yunnan’dan Shandong’a yolculuk eden bir kişinin ölmesi üzerine yapılan testte kişide hanta virüsü bulunduğu tespit edildi. Otobüste bulunan 32 kişi ise karantina altına alındı. Hanta virüs duyulur duyulmaz sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Henüz koronavirüs tehlikesi geçmemişken yeni bir virüsün yayılması ve salgına dönüşmesi ihtimali korkutuyor.

Çin'de Ortaya Çıkan Yeni Ölümcül Hantavirüs!

Öldürücü olan hanta virüs kemirgenler yoluyla insanlara bulaşıyor, griple benzer semptomlar gösteren virüsün bulaşması halinde ateş ve titreme, böbreklerde fonksiyon bozukluğu, baş ağrısı, kas, kol ve bel ağrısı, bulantı veya kusma, ishal, geçici olarak bulanık görme, öksürük, solunum bozukluğu, deri ve ciltte kanama gibi semptomlara da rastlanabiliyor.

Çin'de Ortaya Çıkan Yeni Ölümcül Hantavirüs!

Henüz hanta virüs hakkındaki bilgiler sınırlı ve bir tedavisi olup olmadığı, korona kadar hızlı yayılıp yayılmayacağı ise bilinmiyor.

Korona Virüsün Yeni Belirtileri Neler?

Uzmanlar koronavirüsün iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen yeni belirtileri olabileceğini duyurdu.

Bilinen belirtilerinin ise yüksek ateş, öksürük, solunum zorluğu,zaman zaman yemek yerken yaşanabilecek zorluklar olduğu biliniyor. Ayrıca virüsün yeni belirtileri arasında ishal de olabileceği uzmanlar tarafından belirtildi.

Çin'de Ortaya Çıkan Yeni Ölümcül Hantavirüs!

Tüm corona virüs hastalarında bütün belirtiler aynı anda görülmeyebiliyor. Ya da sadece bazı belirtiler gözlemlenebiliyor. Virüs sadece ateş, öksürük ya da bazen sadece ishal ile belirti gösterebiliyor. Sadece solunum sıkıntısı yaşayan korona virüsü vakalarının ise daha hızlı iyileştiğine dair bazı çalışmalar bulunuyor.

Son olarak ülkemizde korona virüsten 37 kişi hayatını kaybederken Fatih Terim ve Abdürrahim Albayrak gibi spor dünyasının önemli isimlerinde de corona virüs tespit edildiği açıklanmıştı. Koronavirüs için aşı çalışmaları ülkemizde de başlamışken Sağlık Bakanı Koca, Çin’den korona virüs tedavisinde kullanılan bir ilaç getirttiklerini ve yoğun bakımda tedavi altında olan hastalara uygulanmaya başladığını belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı