Gündem

Çinli Uzmanlar Türkiye’deki Koronavirüs Tedavisini Onayladı!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken Türkiye’de bilim insanları çeşitli tedavi yöntemleri üzerinde çalışmaya başladılar. Bu süreçte kullanılan yöntemlerin başarılı sonuçlar vermesi dünyanın da ilgisini çekti. Çinli bilim insanları tarafından yapılan son açıklamalarda durum tekrar vurgulandı. Türkiye’de uygulanan yöntemin başarılı sonuçlar verdiği belirtildi.

Araştırmaların ilki, virüsün çıkış noktası olan Wuhan’da bulunan Ulusal Mühendislik Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yapılan araştırmalara göre durumu ağırlaşan ve standart tedavilere artık yanıt vermeyen 10 hasta belirlendi. Bu hastalara daha önce virüse yakalanmış ve ardından iyileşmiş kişilerden alınan plazmalar nakledildi. Üç gün gibi kısa bir sürede hastaların vücutlarında bulunan virüs sayılarının giderek azaldığı ve bu noktada nefes darlığı, kuru öksürük ve yüksek ateş gibi şikayetlerinin de azaldığı ortaya çıktı.

Türkiye Hastalarda Tedaviyi Uygulamaya Başladı

virüse karşı tedavi

Araştırmaların devamlı olarak yinelendiği Çinli bilim insanları tarafından onaylanmış oldu. Her seferinde virüs sayısında ve bazı belirtilerde azalmanın meydana gelmesi umut verici bir durum olarak değerlendirildi.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı onaylı olarak yürütülen çalışma pek çok hastanın iyileşmesini sağladı. Kızılay ile ortak olarak başlatmış oldukları çalışmalar çerçevesinde artık virüse yakalanmış ve tamamen iyileşmiş kişilerin yapacakları kan bağışları ile birlikte sürecin ilerlemesi bekleniyor. Uzmanlar tedavi yönteminin kesin sonuç vereceğinden henüz emin değiller. Bu sebeple tedavinin durumu ağırlaşmış olan hastalara uygulandığı biliniyor. Şimdiye kadar elde edilen sonuçların ise son derece umut verici olduğu açıklandı.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı