Gündem

Corona Virüs Ev Test Kiti Nasıl Çalışıyor?

Corona Virüsü ile mücadele kapsamında ülkeler kendi tedbirlerini hazırlamakta. Sokağa çıkma yasağı ilan edenler olduğu gibi kısmi karantina uygulamasını gerçekleştiren ülkeler de mevcut. Birleşik Krallık geçtiğimiz günlerde 3,5 milyon Corona Virüs ev test kiti satın aldı. Peki, Corona Virüs ev test kiti nasıl çalışıyor?

Antikor Testi Nedir?

Birleşik Krallık vatandaşları birkaç gün içinde Corona Virüsü testini evde yapmaya başlayacak. Evde uygulanan test kitinin nasıl çalıştığı ise halk arasında merak konusu haline geldi. Evde yapılacak Corona Virüs test kiti aslında öncelikle bağışıklık sisteminizi ölçmektedir. Uygulanacak testte kişinin bağışıklık durumu, daha önce Corona Virüse yakalanmış olup olmadığı ve kan içindeki antikor sayısı hesaplanır. Test kitinin içinde yer alan iğne yardımıyla parmağınızdan alacağınız kan ile testi 15 dakika içinde yapabilirsiniz. Hali hazırda hastanelerde kullanılan testler bir kişinin daha önce koronavirüs ile karşılaştığını söylemez. Yalnızca salgın sırasında hasta olduğunu ya da vücudunda virüs taşımadığını belirler. Ev test kiti ise daha hızlı sonuç vermesinin yanı sıra daha önce hastalığı kapıp kapmadığınızı da ortaya çıkarır.

Kimler Corona Virüs Testi Satın Alabilir?

Hali hazırda Koronavirüs testini herkes Amazon veya Boots aracılığıyla alabilir. Ülkemiz için satın alım durumu konusunda herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Fakat önümüzdeki süreçte Türkiye için de satın alımların gerçekleşmesi ümit ediliyor. Birleşik Krallık satın aldığı 3,5 milyon testi öncelikli olarak sağlık çalışanlarına dağıtacak. Birleşik Krallık hükümeti test maliyetlerini henüz yayınlamadı. Hamilelik testleri üreten Mologic şirketi hükümet tarafından test geliştirmek adına 1 milyon sterlin hibe desteği aldı. SureScreen firması ise test kiti üzerinde yaptığı çalışmalar ardından sonuçların 10 dakikada çıktığını ve yüzde 98 oranında doğruluk payı olduğunu açıkladı. Çok hızlı sonuç veren evde Corona Virüs test kitleri İngiltere’nin virüsle mücadelesinde çok büyük oranda değişiklik meydana getirmesi bekleniyor.

İngiltere’de Mevcut Test Oranları

Profesör Stephen Powis röportaj yaptığı radyo programında İngiltere’de testlerin genişletileceğini ve önümüzdeki birkaç gün içinde sağlık personelinin büyük bir kısmına testlerin dağıtılacağını bildirdi. Powis yaptığı açıklamada “Gelecek birkaç hafta içinde yüz binlerce testin hızlandırılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu. Salı günü İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklaya göre önümüzdeki dört hafta içinde 25.000 adet test yapılması bekleniyor. 25.000 test sınırı aşıldığında ise hedef 250.000 bin testin halka uygulanılması.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı