Gündem

Corona Virüs Havada Asılı Kalmıyor

Corona virüs salgını hakkında çeşitli bilgiler gündeme gelirken Dünya Sağlık Örgütü doğru bilgilendirme için büyük çaba sarf ediyor. Her gün güncel bilgiler resmi internet adresi üzerinden yayınlanıyor. Sosyal medya platformlarında ortaya çıkan bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması için en doğru haber kaynaklarının takip edilmesi gerektiği öneriliyor.

Bulaşıcılığı yüksek olan corona virüsü ile mücadele sırasında pek çok kişi enfekte olmuş durumda. Ölümcül bir virüs olması nedeniyle son derece tehlikeli olduğu biliniyor. Hastlığın kesin bir tedavisi henüz bilinmiyor. Bilim insanları aşı geliştirmek için çalışmalara devam ediyorlar. Solunum yollarını etkileyen bu hastalık kişilerin öksürmesi, hapşırması ya da konuşurken çıkan parçacıklar sayesinde bulaşıyor.

Havada Asılı Kalmak İçin Çok Ağırlar

Kişilerin ağzından çıkan virüs damlacıklarının havada asılı kalmak için çok ağır oldukları dile getiriliyor. İnsanlar arasında virüsün hava yoluyla bulaşabileceğine dair yanlış bilgiler var. Virüs sadece insan temalı olarak bulaşıyor. Havada asılı kalması mümkün değil. Bazı yüzeylerde belirli bir süre boyunca yaşayabilen virüs hızlı bir şekilde bulaşıyor.

İnsanlarla temas sırasında kişiler arasında en az bir metre mesafenin olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Mümkün olduğunca temastan kaçınmak virüsten korunmak açısından son derece önemli. Evde kalmak virüsün bulaşma oranını azaltacak. Bir süre sonra kişiden kişiye geçip çoğalamadığı için hastalığın tamamen ortadan kaybolması planlanıyor. Yeni bir tedavi yönteminin ya da aşının geliştirilmesi içinde evde kalınan süreç bir anlamda bilim insanlarına zaman kazandıracak. Dünya Sağlık Örgütü corona virüsünün havada asılı kalmadığını ve insan kaynaklı olmadığı takdirde bulaşmadığını dile getirdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı