Gündem

Corona Virüs Salgını Amazon Ormanlarında

Corona virüs, dünya üzerindeki hakimiyetini sürdürüyor. Tüm dünyada 1 milyon 600 binden fazla insanı enfekte eden virüs, neredeyse insanın olduğu her yerde görüldü. Virüs, son olarak dış dünyadan tamamen izole bir şekilde yaşamını sürdüren Yanomami kabilesini bile etkisi altına aldı.

Corona virüsün bulaşmadığı ülke neredeyse yok. Tüm dünyayı etkisine alan virüs son olarak Amazon ormanlarına kadar ulaştı.

15 Yaşındaki Erkek Çocuğa Corona Virüs Teşhisi

Brezilya’nın Amazon bölgesinde, dış dünyadan tamamen izole bir şekilde yaşayan Yanomami isimli kabilede ilk corona virüs vakası görüldü. Brezilyalı yetkililerin açıklamasına göre, 15 yaşındaki bir erkekte corona virüs tespit edildi. Enfekte olan genç, ülkenin kuzeyinde bulunan Roraima eyaletine bağlı Boa Vista kentindeki hastanede yoğun bakımda tedavi ediliyor.

Brezilya Sağlık Bakanı, durumun çok endişe verici olduğunu ve yerlilerin bu tarz hastalıklara karşı çok savunmasız olduklarını dile getirerek özellikle dış dünyayla çok az teması olan yerliler konusunda üç kat daha fazla dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Yanomamiler yüzlerine sürdükleri boyalar ve piercingleriyle tanınıyorlar. Nüfuslarının yaklaşık 27 bin olduğu biliniyor. Yanomamiler 20. yüzyılın ortalarına kadar izole bir kabile hayatı sürmüşlerdi. 1970lerde kabilede baş gösteren sıtma ve kızamık gibi hastalıklar, kabilede büyük kayba neden olmuştu.

Brezilya’da yayınlanan Globo gazetesinin haberine göre Yanomami kabilesinde görülen vakayla beraber, ülkede en az 7 yerlinin corona virüse yakalandığı tespit edildi. Kokama isimli kabileden de 20 yaşında bir kadında koronavirüs saptanmıştı.

Brezilya’da 800 Bin Yerli Yaşıyor

Brezilya’da 300’den fazla etnik grupta yaklaşık 800 bin yerli bulunuyor. Bu gruplara koronavirüs bulaşması halinde bilançonun çok kötü olabileceği ihtimali Brezilyalı yetkilileri endişelendiriyor. Çünkü yerli halklar, dış dünyadan izole bir şekilde yaşıyorlar ve insanların düşündüğünün aksine bir çok hastalığa karşı bağışıklıkları yok ve dışarıdan gelen hastalıklara karşı da savunmasızlar.

Corona virüs yerlilerin kabilelerine bulaştığı takdirde, kabile içinde fark edilmesi çok zor olabilir ve hızlıca kabiledeki diğer üyelere bulaşıp ciddi sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı