Gündem

Corona Virüs Salgınının Nedeni Ortaya Çıktı

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüs salgını tüm dünyaya yayılmış durumda. Yetkililer sürekli olarak yeni gelişmeleri açıklamaya devam ediyor. Bu süreçte bilim adamları araştırmalarını sürdürmekte. Corona Virüs için yapılan son araştırmada yayılma nedenleri ortaya çıktı.

Virüs Nasıl Yayıldı?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Corona Virüsü salgınının nasıl ortaya çıktığını anlatan bir makale yayınladı. New York Times gazetesinde yayımlanan ‘Virüs Nasıl Yayıldı?’ başlıklı makale ile Corona Virüsü salgını anlatıldı. İnteraktif bir harita ile salgının yayılma şekli ve hızı gösterildi. Makale içerisinde en kapsamlı seyahat yasakları ve virüsün neden son bulmadan yayılmaya devam etiği analiz edildi. Corona Virüsü salgını başlangıcından itibaren milyonlarca insanın seyahatleri resmi verilere göre analiz edildi. Makalede, virüsün Çin’in Wuhan kentinde bulunan bir deniz ürünleri yiyecek pazarından ortaya çıkarak başta 4 kişide tespit edildiği belirtildi. Verilere göre virüsü tespit eden doktorlar Aralık 2019’da hastaların normal tedaviye cevap vermediğini ve Koronavirüsün viral pnömoni olduğu bilgisine sahipti.

Hastalığa Sahip Birey En Az Üç Kişiye Bulaştırıyor

Dünya genelinde yayılmaya başlayan virüs ile ilgili gerçek bilgiler Washington ve John Hopkins Üniversitesi bilim adamları tarafından açıklandı. Aralık ayının sonunda yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre rakamlar yaklaşık bin kişi fazla olduğu ifade edildi. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Corona Virüs salgınından etkilenen bireyler virüsü ortalama 2 ya da 3 kişiye bulaştırıyor. Çinli yetkililer aralık sonunda halkı virüsü karşı uyararak, 31 Aralık tarihinde Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) salgın hakkında bilgi verdi. Salgın insanlar arasında hızla yayılmaya devam ederken Çin hükümeti WHO yetkililerine virüsün önlenebilir ve durdurulabilir olduğunu belirtti.

7 Milyon Kişi Wuhan’dan Ayrıldı

Corona Virüs nedeniyle hastalığa yakalanan insanlar bir bir tespit edilirken seyahat yasaklamaları getirilmeye başlandı. Seyahat yasaklaması getirilmeden önce 7 milyon kişi Wuhan’ın terk etmişti. Yasaklar ve önlemler meydana gelmeye devam ederken Koronavirüs hastalığını kaptığını bilmeyen ya da farkında olmayan binlerce kişi dünyanın farklı bölgelerine seyahatlerini gerçekleştirmişti. 21 Ocak tarihinde yetkililer virüsün insandan insana geçmeye başladığını belirttikleri sırada Şangay ve diğer ülkelerde vakalar belirlenmeye başlamıştı. Sonunda Çin yetkilileri özellikle Wuhan olmak üzere seyahat yasağı ilan etti. Seyahat verilerine bakıldığında Wuhan’dan aylık olarak 2 bin 200 kişinin Sydney’e, 900 kişinin New York’a, 15 binin üstünde kişinin ise Bangkok’a seyahat ettiği belirlendi. Seyahat eden kişilerin Corona Virüs salgınından etkilenme oranı ise yüzde 85 olarak tespit edildi. Salgının yayılmasını önlemek adına 30 Ocak tarihinden itibaren ABD ve diğer büyük ülkeler Çin uçuşlarını iptal etti. Alınan bazı tedbirlerde geç kalındığı için hali hazırda Corona Virüsü tüm dünyaya yayılmış durumda.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı