Gündem

Corona Virüs Salgınının Yavaşlaması İçin Maske Takmak Önemli

Corona virüs salgını devam ederken insanlara yakın temasta bulunmamaları ve kendilerini virüslere karşı korumaları için çeşitli önerilerde bulunuyorlar. Bu süreçte kafa karıştıran bazı bilgiler de gündeme geliyor. Uzmanlar bu konuda ikiye ayrılmış durumdalar. Koruyucu maske takmanın koruma sağlamadığını düşünen bir kesim olmasına rağmen bazı uzmanlar koruyucu maskenin salgının önlenmesi açısından son derece etkili olduğunu dile getiriyorlar.  

Doğru şekilde maske kullanımı salgının yayılmasını engelliyor. Maske takmak genel olarak virüslerden tam koruma sağlamıyor ancak eğer kişi taşıyıcı konumundaysa diğer insanlara bulaşmasının engellendiği belirtildi. En azından bulaşma sürecini yavaşlattığı kanıtlandı. Ancak uzmanlarda insanlara önemli uyarılar yapıldı. Koruyucu maske satın alınırken hastanelerde sorunun yaşanmasını engellemek ve sağlık personellerinin mağduriyet yaşamamaları için profesyonel maskelerden uzak durulması gerekiyor.

Maske Bulaşma Hızını Düşürüyor

Virüs insanlar arasında öksürme, hapşırma ya da konuşurken tükürük taneciklerinin etrafa sıçraması sonucunda bulaşıyor. Koruyucu bir maske kullanmak büyük damlacıkların etrafa yayılmasını engelliyor. Sağlıklı bireylerin maske takarak yüzde yüz koruma elde ettiklerini düşünmek doğru değil ancak taşıyıcı olan kişinin partikülleri ne kadar etrafa bulaştırmamasının sağlanması süreç açısından son derece önemli.

Alman bilim insanları herkesin mecbur kalmadıkça evde kalmaları gerektiğine anca illa çıkmaları gerekiyorsa koruyucu maske takmaları gerektiğini savunuyorlar. Koruyucu maskelerin kullanım ömürlerinin bir gün olduğu ve eve geldikten sonra mutlaka atılması gerektiğinin unutulmamasını ifade ediyorlar. Sürekli kullanılan maskeler sağlığı olumsuz etkileyebileceği gibi virüslerin yayılma hızını da artırabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı