Gündem

Corona Virüs Tedbirlerine Uymayanlara Hapis Cezası

Ülkemizde ilk corona virüs vakasının tespit edildiği 11 Mart’tan bu yana çok sıkı tedbirler alınmakta ve bu tedbirlere neredeyse her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.  Alınan bu tedbirlere uymayanlara genelde para cezası uygulanırken Sağlık Bakanlığı Sağlık Sistemleri Genel Müdürlüğü Hukuk Koordinatörü Gürbüz Yüksel, yaptığı açıklamada bu tedbirlere uymayanlara hapis cezasına kadar varabilen cezalar da verilebileceğini belirtilmiştir.

Özellikle karantina kelimesinin üzerinde duran Gürbüz Yüksel, bu konuda vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesinin son derece önemli olduğunu belirtmiştir. Alınan tedbirlere uyulmaması durumunda da karşı karşıya kalacakları cezalar hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğinin altını çizmiştir. Corona virüs kapsamında yapılan düzenlemeler Umumif Hıfzi Sıhha kanununda ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda yer almaktadır.

Şüpheli Kişiler Muayene Olmaktan Kaçmamalı

Corona virüse ait herhangi bir semptom taşıyan kişi en yakın hastaneye başvurmaktan ve muayene olmaktan kesinlikle kaçınmamalıdır. Kişi bu gibi durumlarda hastalığın daha da ilerlemesi ve salgın hastalığın başkalarına da bulaştırmasına sebep olabileceği gibi bazı cezai yaptırımlarla da karşı karşıya kalacaktır. Bu kapsamda halkın sağlını alenen tehdit eden kişi 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Genelge İle Kapatılan Sosyal Mekanlara Uygulanan Cezalar

17 Mart’ta İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle bütün sosyal ve eğlence mekanları süresi belli olmaksızın kapatılmıştı. Bu genelgeye uymayan bazı mekanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulandı. Bu kapsamda 187 işyerine kapatma cezası uygulanırken  150 işyerine idari para cezası kesilmiştir.

65 Yaş Üstünün Dışarı Çıkmasının Bedeli 392 Lira

İç İşleri Bakanlığı yayınladığı bir başka genelgede de  yine süresi belli olmaksızın 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasını yasaklamıştır. Bu genelge kapsamında sokağa çıkan yaşlılara 392 Lira idari para cezası uygulanmıştır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı