Gündem

Corona Virüse Karşı Dünyada 12 Tedavi Üzerinde Çalışılıyor

Corona virüs salgını ile mücadele küresel çapta devam ediyor. Henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunabilmiş değil ancak bilim insanları üzerinde çalışmaya başladılar. Dünya çapında pek çok ülkede farklı tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar sürerken bu sayının 12 potansiyel tedavi üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi. Bazı karılım aşıların virüs salgını ile mücadele sırasında zaman kazandırabileceği ifade ediliyor.

Dünya genelinde aktif olan virüs sebebiyle şimdiye kadar 27 bin 862 kişi öldü. 600 binden fazla kişinin ise enfekte olduğu biliniyor. Yayılma hızının son derece yüksek olması ve solunum yollarını etkilediği için ölümcül sonuçları olması üzerine hız kesmeden yeni tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Virüs hakkında çok az şey bilindiği için sonuç odaklı bir tedavisi henüz yok. Hastalara solunum yolları hakkında çeşitli müdahaleler yapılıyor. Evde kalmak ve bu süreçte sosyal izolasyonu sağlamak son derece önemli. Şimdilerde üzerinde çalışma yapılan ve umut vaat eden 12 potansiyel tedavi yöntemi olduğu belirtildi.

HIV ve Sıtma İlaçları Etkili

Test edilen tedavi yöntemleri arasında bazı karma tedavi  yöntemleri de bulunuyor. HIV ve Sıtma için kullanılan ilaçların ve tedavi yöntemlerinin işe yaradığı hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde gözlemlendi. Bazı hastalar üzerinde yapılan denemeler sonrasında da iyileşme hızının yüksek olduğu belirlendi ancak henüz net bir sonuç alınamadı.

Avustralya tarafından yürütülen araştırmalarda tüberküloz aşılarının deneneceği açıklandı. İngiltere, Almanya ve Hollanda tarafından da bu tür çalışmalar yürütülüyor. Tüberküloz aşılarının virüslü hücre sayısını düşürdüğü ve kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği belirlenmiş. Sürecin tamamlanması için zamana ihtiyaç duyuluyor.

Amerika’da da doktorlar tarafından iyileşen çoğu hastaya özel bir ilaç kokteyli hazırlanmış ancak konu üzerinde daha açık çalışmaların yapılması gerekiyor. Hala deneyler dünya çağında bilim insanları tarafından devam ederken ortaya çıkan kombinasyonlar da inceleniyor. 12 potansiyel tedaviden hangisinin kesinleşeceği henüz bilinmiyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı