Gündem

Corona Virüste Güncel Rakamlar

Corona virüs dünya adına küresel bir tehdit olmaya devam ediyor. Hastalık her ne kadar Güneydoğu Asya’da kontrol altına alınsa da başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yanını tehdit etmeye ve can kaybına yol açmaya devam ediyor. An itibariyle Avrupa güncel vaka ve ölüm sayısında virüsün çıkış noktası olan Çin ve çevre ülkelerini geride bırakmış durumda.

Dünya’da Güncel Rakamlar

Anlık verilere baktığımızda vaka sayısının 472 bin 76’ya ulaştığını görmekteyiz. Virüsten iyileşenlerin sayısı  114 bin 870 iken yine virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı  21 bin 308’i bulmuş durumda. Vaka sayısında Çin hala öndeyken son günlerdeki güncel vaka sayılarında Çin’in bu günlük vaka sayısını 64’e kadar düşürdüğünü görmekteyiz.

Vaka-Ölüm Oranında İtalya’da Son Durum Endişe Veriyor

Çin’de durumun kontrol altına alınmasından sonra ve virüsün Avrupa’da gösterdiği büyük yayılımdan sonra salgının asıl merkez noktası Avrupa oldu. Avrupa’da da en yüksek ölüm oranlarını İtalya’da görmekteyiz. İtalya’da güncel vaka sayısı 74 bin 386 iken ölüm sayısının 7 bin 503 olduğunu görüyoruz.  Vaka sayısı ve ölüm oranında yüzde 10 ile en yüksek orana sahip olan İtalya’nın bu durumu sağlık hizmetlerinin yetersizliğine ve yaşlı nüfusunun yüksek olmasına bağlanıyor.

Türkiye’de Güncel Rakamlar

Ülkemizde özel hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilmesi ile birlikte güncel test yapılan sayısının artmasını sağlarken bu artış vaka sayısının da artmasına sebep oldu. Ülkemizde an itibariyle 2433 vaka  ve 59 ölüm gerçekleşmiş durumda. İyileşen hasta sayısı ise 26. Öte yandan günlük vaka sayısının ilerleyen günlerde artması beklenmekte. Çünkü toplum içinde bu hastalığa bulaşmış insan sayısının daha fazla olduğu ve bu hastalara henüz ulaşılamadığı tahmin edilmekte Aynı zamanda Çin’den getirilen özel kitler sayesinde corona virüs kapmış kişilerin daha çabuk tespit edilmesi sayesinde de vaka sayısının artacağı ön görülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı