Gündem

Corona Virüste Umut Veren Gelişme: 100 Binden Fazla Kişi İyileşti!

Corona virüs tüm dünya üzerinde etkisini sürdürüyor. Sayı her geçen gün artıyor. Vaka sayısı hızla artarken, hastalığa yakalanıp iyileşen sayısı da artış gösteriyor.

Koronavirüs salgını başladığından beri vaka sayısı hep artış gösterdi. Çin’den çıkıp, dünyaya yayılan virüs neredeyse yarım milyon insanı etkilemiş durumda ancak umut verici gelişmeler de ortaya çıkıyor.

Tüm Dünyada 423.000 İnsan Corona Virüse Yakalandı

ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi, elde ettiği verileri bir internet sitesi hazırlayarak duyurmaya başladı. Üniversitenin hazırladığı web sitesinde, bütün dünyadaki koronavirüs vakalarını, hangi ülkede ne kadar insanın hayatını kaybettiğini ve ne kadar insanın iyileştiğini görmek mümkün.

Tüm dünyada koronavirüse yakalanan insan sayısı, üniversitenin verilerine göre 423.000’e ulaştı. Şu anda en çok vaka, 81.591 kişi ile Çin’de görünüyor. Çin’den sonra ise 69.176 vaka İtalya’da ve 55.231 vaka ABD’de bulunuyor. İtalya’da virüsün hız kazanması ve Çin’de salgının birdenbire hız kesmesi dikkate alınırsa önümüzdeki günlerde İtalya’nın vaka sayısı Çin’i geçebilir.

Üniversitenin web sitesinde yayınlanan haritada toplam vaka ve ölüm oranları dışında, virüse yakalanıp iyileşen insan sayısı da yer alıyor. Verilere göre, vaka sayısı artış gösterirken, iyileşen insanların da sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Elde edilen veriler, şu ana kadar 108.619 kişinin iyileştiğini gösteriyor.

Çin’de 73.280 Kişi Corona Virüsten Kurtuldu

Ülkelere göre iyileşme sayılarına bakıldığında 73.280 iyileşen sayısıyla Çin, listenin en üstünde bulunuyor. Çin’den sonra ise İran’da 8.913, İtalya’da 8.236 kişinin iyileştiği görülüyor.

İtalya, Çin’in ardından en fazla vaka görünen ülke olmasının yanı sıra, şu an Çin’den daha yüksek ölüm oranı bulunuyor. İtalya’da hayatını kaybeden sayısı, virüsün başladığı yer olan Wuhan’da hayatını kaybeden insan sayısından neredeyse 2 kat daha fazla.

Her Gün 40.000 Yeni Vaka Tespit Ediliyor

Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyada her gün 40.000’den fazla yeni coronavirüs vakası tespit edildiğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, salgının ilerleyişinin azalması için ülkelerin daha radikal kararlar vermesi gerektiğinin altını çiziyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin hazırladığı web sitesinde Türkiye’nin verileri de yer alıyor. Web sitesinde Türkiye’de corona virüsten kurtulan insanlar olduğu belirtilse de kaç kişinin iyileştiği açıklanmıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı