Gündem

Corona Virüsü Anketinde Şaşırtan Sonuç

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü, Türkiye sınırlarına girmiş bulunmakta. Bağışıklık sistemi düşük insanlarda ölümcül etki gösteren Corona Virüsü nedeniyle halk yarıçaplı bir karantina altına girdi. Türkiye’de gerçekleştirilen Corona Virüsü anketi çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Katılımcıların Yüzde 35’i Kısıtlı Bilgiye Sahip

Türkiye’de tespit edilen ilk Corona Virüsü vakasının ardından NG Araştırma şirketi vatandaşlara bir anket uyguladı. Sorulan sorular arasında, Korona Virüsü hakkında ne kadar bilgi sahibi oldukları, virüsten korunmak için hangi önlemleri aldıkları yer almakta. 18 yaş üstü 2 bin 397 kişinin katıldığı online anket 10-14 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Anketten çıkan sonuç ise katılımcıların yüzde 64’ünün Corona Virüsü hakkında bilgi sahibi olduklarını, yüzde 35’inin ise kısıtlı bilgiye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada çıkan bir diğer sonuç ise katılımcıların yüzde 94’ünün ellerini sıklıkla yıkadıkları oldu. İnsanlar büyük bir oranla Corona Virüsü haberlerini televizyon ve sosyal medya aracılığıyla takip ediyor.

Corona Virüsü Televizyondan Takip Ediliyor

Yapılan anketin sonucuna göre halk, Corona Virüsü gelişmelerini çoğunlukla televizyondan takip ediyor. Bu kapsamda katılımcıların yüzde 63’ü gündemi televizyondan takip ediyor. Sosyal medya üzerinden takip edenlerin oranı ise yüzde 60 seviyende bulunmakta. Uzmanların çıktığı ve halkı bilinçlendirmek adına Corona Virüsünü ve gelişmelerini anlattığı programları takip eden katılımcı oranı yüzde 42. Televizyon ya da sosyal medya aracılığıyla gündemi takip etmeden, yalnızca çevresinden bilgi alan katılımcı sayısı yüzde 30 olarak açıklandı.

Katılımcılar Hastalık Belirtilerini Biliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklaya göre Corona Virüsü belirtileri, nefes almakta zorluk, yüksek ateş ve kuru öksürük olarak belirtildi. Belirtilerin kendinde ya da yakınlarında olduğundan şüphelenen bireylerin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi önerilmekte. Katılımcılara anket kapsamında Corona Virüsü belirtilerini bilip bilmedikleri soruldu. Ankete katılan bireylerin yüzde 96’sı belirtileri bildiklerini ve takip ettiklerini beyan ettiler. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan belirtileri takip edip, tespit etmekte başarılı olan kişi sayısı ise her 3 kişiden 1’i. Katılımcıların bir kısmı hali hazırda doğrulanan belirtilerin yanı sıra başka belirtiler de ekledi. Bu da halkın belli bir bölümde ciddi bilgi kirliliği olduğunu göstermekte. Belirtilerin ardından katılımcılara aldıkları önlemler soruldu. Bu sorunun cevabı olarak her 10 kişiden 1’i hiçbir önlem almadıklarını belirtti.

Sağlık Personelinden Evde Kal Çağrısı

Corona Virüsü, sosyal etkileşim ile yayılan bir hastalık türü. Hastalığın Türkiye’de çıkmasından itibaren devlet tarafından evde kalın çağrısı yapılmakta. Halkın evde kalması gerektiği bu günlerde Corona Virüsü nedeniyle sağlık çalışanları en çok gayret gösteren meslek grubu haline geldi. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları halka ‘Evinizde Kalın’ çağrısı yaptı. Sağlık çalışanları hazırladıkları kağıtlara “Biz senin için burada kalıyoruz. Sen de bizim için evde kal” mesajını tüm halka iletti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı