Gündem

Corona Virüsü Aşısı Geliştirildi

Son zamanlarda dünya gündeminden düşmeyen Corona virüsü ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Birçok ülkeye yayılmasının ardından Türkiye’de de rastlanan Corona virüsü halk arasında panik yaratmakta gecikmedi. Kamuoyunda en çok sorulan soru ise “Virüs için bir aşı ne zaman geliştirilecek?” oldu. Fon desteğine Pentagon tarafından sahip olan Kanada merkezli bir şirket, Corona virüsü aşısını geliştirdiğini açıkladı.

Corona Virüsü İçin Hazırlanan Aşı Nasıl Geliştirildi?

Corona virüsü aşısını geliştiren Medicago şirketinin CEO’su Bruce Clark, virüsün genetik kodunun çözülmesinin ardından 20 gün içinde aşıyı geliştirmeye başladıklarını açıkladı. Aşıyı geliştirmek için özel bir yöntem kullandıklarını belirten Clark, şu an itibariyle Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) tarafından onay beklediklerini de açıklamalarına ekledi.

Aşıların geliştirilmesinde genellikle biyolojik reaktör olarak tavuk yumurtası kullanılıyor. Bu yöntem için çok sayıda tavuk yumurtası kullanılması gerekiyor. İşleyiş olarak ise aşı geliştiricileri, formülü tavuk yumurtasına enjekte ederek deneyler yapıyor. Bu süreç, virüsün mutasyon geçirmesinden daha uzun bir zamanda gerçekleştiği için kullanılmıyor. Medicago’da görev alan uzmanlar, Corona Virüsü aşısı için tavuk yumurtası yöntemi yerine bitkileri kullanıyor. Deneylerde kullanılan bitkiler 10 yılı aşkın süredir aşı geliştirmek için kullanılmakta. Aşının geliştirilmesi için değiştirilmiş virüsün genetik kodu agrobakteriye enjekte ediliyor. Bu süreçte kullanılan agrobakteriler, bazı bitkilerde tümöre neden olan Gram-Nehatif bakterisidir. Enjeksiyon işleminin ardından bakteri, tütün benzeri bir bitkinin bünyesine yerleştiriliyor. Bitki ise kullanacağı proteini kendi üretiyor. Bu döngüde kullanılan bitki mutasyon geçirirse yerine başka bir bitki seçiliyor.

Corona Virüsü Aşısı FDA’dan Onay Bekliyor!

Aşıyı geliştiren Kanada şirketi Medicago’nun CEO’su Bruce Clark, aşının geliştirildiğini ve test aşamasının son bulduğunu ve şu noktada tek ihtiyaçlarının FDA onayı olduğunu belirtti. Bitkilerle hazırlanan aşının bir sonraki durağı ise klinik deney aşaması. Bruce Clark, FDA onayının gelmesinin ardından deneylere başlamak istediklerini de açıklamalarına ekledi. Aşının üretimi için klinik deney şarttır. Bu süreçte hayvanlarla deney yapılmadan, insan deneylerine geçilirse Corona virüsü aşısı dünya tarihindeki ilk vegan aşı olacak.

Aşı Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Corona Virüsü aşısı için beklenen açıklamalardan birini de ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci gerçekleştirdi. Dr. Fauci dün yaptığı açıklamada şirketin ismini vermeden Corona virüsü aşısının geliştirildiğini duyurdu. Klinik testlerin ardından piyasaya sürülmesi beklenen aşının üretilmesi 12 ile 18 ay sürebilir. Aşı için tam tarih verilmese de Medicago CEO’su “Corona virüsü aşısının piyasa tarihi Kasım ayını bulabilir” açıklamasında bulundu. Medicago şirketinin yanı sıra İsrailli bir firma ve Belçika’dan Leuven Üniversitesi de Corona virüsü aşısı üstünde çalıştıklarını belirtti. Hali hazırda aşı için çalışan 3 farklı merkez de Corona Virüsü aşısının piyasa çıkması için önümüzde uzun bir süreç olduğunu açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı