Gündem

Corona Virüsü Borsaya Bulaştı

Corona Virüsü son olarak borsalarda da etkisini negatif yönde gösterdi.

Corona Virüsü insan sağlığından sonra ekonomide de dengeleri bozmaya devam ediyor. Uluslararası tüm alanda gündemi meşgul eden virüs, siyasi ilişkilerden ekonomiye daha birçok konuda etkisini sürdürüyor. Birçok ülkenin virüse karşı önlemler almak için yeni stratejiler belirlemesi ticaret, turizm gibi alanlarda ülke ekonomilerini olumsuz etkilemişti. Corona Virüsü’nün yayıldığı ülkelerde tedbirler üst seviyede alınırken hastalıkla mücadeleye ayrılan beklenmedik bütçe gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde de düşüşe neden oldu.

Corona Virüsü Piyasaları Etkiledi

Petrol fiyatlarında da hem siyasi ilişkilerin hem de Corona Virüsü’nün etkisiyle önemli değişimler yaşandı. Son olarak borsayı etkileyen virüs ekonomistler tarafından da yakından takip edilir bir hal aldı. Küresel piyasaları negatif etkileyen Corona Virüsü dünya borsalarında da düşüşe neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalara göre 100’den fazla ülkede tespit edilen Kovid-19 virüsü ekonomiye de bulaştı.

Corona Virüsü’nün ortaya çıktığı Çin’de Şanghay bileşik endeksi son yılların en düşük seviyelerine gerileyerek 2.685 seviyelerinden işlem gördü. Sadece Çin borsalarını etkilemeyen virüs birçok ülke borsasında da gerilemelere neden oldu. Başta dünyanın önemli ekonomileri üzerinde etkisini gösteren Corona Virüsü Japonya’da Nikkei 225 endeksi, Hong Kong’da Hang Seng endeksinde de gerilemeler yaşandı.

corona virüsü piyasaları etkiledi

Corona Virüsü Avrupa ve ABD borsalarına sıçradı

Corona Virüsü yayıldığı tüm ülkelerin ekonomisini negatif yönde etkiledi. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya da Corona Virüsü’den nasibini aldı. DAX 30 endeksi cuma günkü kapanışın ardından yeni haftaya düşüş ile başladı.

Kovid-19 New York borsalarını da negatif etkiledi.  Küresel riskler nedeniyle New York borsalarında da sert düşüşler gözlendi.

Küresel anlamda risk devam ederken güvenli liman seven yatırımcılar ise altına yöneldi. Altın fiyatlarındaki yükselişe neden olan risk endişeleri Amerika Merkez Bankası’na (Fed) önceden planda olmayan bir faiz indirimi kararı vererek piyasaları şaşırttı.

TSİ 18:18 itibariyle Dolar/TL 6,11, Euro/TL 6,99 işlem gördü. Gram altın 329,02, çeyrek altın 525,75 seviyelerinden işlem gördü. Piyasalar dünyayı etkileyen Corona Virüsü’nü yakından takip ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı