Gündem

Corona Virüsü Buzdolabında da Canlı Kalıyor !

Corona virüsü yüzünden marketten , pazardan aldığımız çoğu ürünü yıkadıktan sonra yerleştiriyoruz.Peki yıkamadan buzdolabına kaldırdığımız ürünlerde virüs olabilir mi ?

Aldığınız yiyecekleri eve getirdikten sonra yıkamadan buzdolabına koymadan önce iki kere düşünün çünkü corona virüsün buzdolabında hatta buzlukta bile yaşamaya devam ettiği ortaya çıktı. Üstelik buzdolabından çıkardığınız bir yiyeceğin sizi hasta etme ihtimalide bulunuyor.

Corona virüsünün artı dört derecede ve eksi yirmi derecede yani evimizdeki buzdolabında hayatını sürdürebilir.

Corona virüsü buzdolabında , buzlukta veya derin dondurucu da bile yaşayabiliyor. Buzlukta miktarı azalıyor ama hasta etme özelliğini koruyor.

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu yaptığı açıklamada;

Yaptıkları çalışmada artı dört derecede iki haftada partiküllerin sayısının on kat azaldığını ancak hala enfektivitesini koruduğu gösterilmiştir açıklamasında bulunmuştur.

Buzdolabını açtınız buzluktan ya da buzdolabından bir yiyecek aldınız. Soğuktan donmuş olduğu için corona virüsü yok diye düşünebilirsiniz ancak bu virüs buzdolabında da yaklaşık bir ay boyunca canlı kalabilmektedir.

Barış Otlu’nun yaptığı açıklama da ;

Enfeksiyon için yeterli sayıda virüs yükü var ise biz çıkardıktan sonra da yiyecekte virüs hala canlı olabilir ve enfeksiyona neden olabilir açıklamasını ekledi.

Buzdolabında yaşamını sürdüren corona virüsü buzdolabında kendiliğinden çoğalamıyor. Çoğalabilmek için insanlara yani canlı hücrelere ihtiyaç duyuyor.

Vatandaşların panik yapmaması gerektiği söylendi. Bu durumda bağışıklık sistemi devreye giriyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi çok önemli ama yine de hijyen kurallarına dikkat etmekte oldukça fayda var.

Bir yiycek aldınız , o yiyeceği buzdolabının içine koymadan önce nelere dikkat etmeliyiz ?

Aldığınız paketleri yıkayabilirsiniz, silebilirsiniz. Temizledikten sonra dolaba koymanız daha doğru olacaktır.

Yiyecekleri yıkamadan önce bir süre dışarıda bekletmek , güneş ışınlarından faydalanmakta öneriler arasında bulunuyor. Çiğ yiyecekler yerine de pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı