Gündem

Corona Virüsü Evcil Hayvanlara Bulaşır mı?

Corona Virüsü Çin’de olduğu gibi tüm Dünya’da kırmızı alarm verilmesine neden oldu. İnsanlar virüsün kendilerine bulaşmasının yanı sıra evcil hayvanlarına bulaşması ya da evcil hayvanlarının taşıyıcı olarak Corona Virüsü bulaştırması düşüncesiyle endişeleniyor.

Çin’de bir köpeğe yapılan testte zayıfta olsa pozitif sonuç elde edilmesi evcil hayvan sahiplerini korkutmaya yetti.

Evcil Hayvanlar Corona Virüsü Tehlikesi Altında mı?

Çin’de bir evcil hayvan üstünde yapılan testin sonucunun pozitif çıkmasının ardından uzmanlar, köpekte yapılan testte bir hata olabileceğini ve evcil hayvanlara Corona Virüsü bulaşmasının imkânı olmadığını açıkladılar. Illinois Üniversitesinin Urbana-Champaign Veterinerlik Fakültesi başkanı Dr Will Sander, evcil hayvanların Corona Virüsü tehlikesi altında olmadıklarını ve taşıyıcı bir vazife görüp insanlara bulaştırmalarının da olasılıklar içinde olmadığını açıkladı. Dr. Will Sander açıklamalarına şunları da ekledi,

Şu anda insanlar evcil hayvanları etkileyebilecek Corona Virüsü konusunda endişe duymamalıdır. Virüs insanlar arasında yayılmak için adapte olmuş gibi görünüyor. Bu nedenle köpek veya kedilere bulaşması pek mümkün görünmüyor.”

Corona Virüsü İçin Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

Corona Virüsünden korunmanın en doğru yolunun el yıkama alışkanlığının güçlendirilmesinden geçtiğini savunan uzmanlar, evcil hayvanlardan bulaşabilecek diğer rahatsızlıklar için de aynı yöntemin kullanılması gerektiğini belittiler.  Özellikle evcil hayvanlardan bulaşan E.Coli ve Salmonella gibi hastalıkları önlemek adına evcil hayvanlarla temasın ardından dezenfektan işleminin uygulanması gerekmektedir. Ellerin sık ve doğru yıkanması ile evcil hayvanlardan bulaşma ihtimali olan hastalıklardan korunmanın daha kolay olacağını belirten uzmanlar, Koronavirüs için de aynı yöntemin geçerli olduğunu belirtmektedirler.  

Evcil Hayvanları Hastalıklardan Nasıl Koruyabiliriz?

Evcil hayvanlardan insanlara geçen birden fazla virüs çeşidi ve bulaşıcı hastalık mevuttur fakat Corona Virüsü bunlardan biri değildir. Veteriner hekimler yaptıkları açıklama ile evcil hayvanlar genellikle evde bulunuyorlarsa ve diğer hayvanlarla temasları yoksa bu riskin çok daha düşük olduğunu belirttiler. Dr. Will Sander, yalnızca Corona Virüsü için değil, diğer bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almak adına evcil hayvanların aşılarının aksatılmadan takip edilmesi ve herhangi bir hastalık belirtisinde veteriner hekime danışılması gerektiğini açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı