Gündem

Corona Virüsü Hangi İlde Görüldü?

Corona virüsü hakkında Türkiye’de de görüldüğüne dair açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hangi ilde görüldüğüne dair bilgi vermedi. Sosyal medyada ise CNN Türk spikerinin, Corona virüsünün İstanbul’da görüldüğünü belirttiğine yönelik paylaşımlar yapılıyor.

Corona Virüsü Türkiye’de görüldü açıklamalarının ardından virüsün görüldüğü hastanın hangi ilde olduğu oldukça merak ediliyor.

CNN Türk Spikeri’nin Açıklaması Çok Konuşuluyor

CNN Türk spikerinin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün gece saatlerindeki açıklamalarının ardından canlı yayın sonrası, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beklenen açıklamayı yaptı. İstanbul’da bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” şeklinde bir anons yaptığı iddia edildi. Ardından bu sözlerin bilinçli olarak mı söylendiği yoksa spikerin ağzından mı kaçtığı konusu sosyal medyada tartışılırken bir yandan da çeşitli söylentiler ortaya çıktı.

CNN Türk spikerinin Corona virüsünün İstanbul’da görüldüğünü söylediği iddiaları üzerine bir takım asılsız haberler halk arasında yayılmaya başladı. Okulların 15 gün tatil edileceği, virüsün Maslak’ta görüldüğü, başka insanlara da sıçrayabileceği gibi söylentiler ortaya çıktı. Ancak Bakanlık tarafından henüz böyle bir açıklama yapılmadı. Bilgi kirliliğinin olduğu virüs konusunda panik yapmamanın çok önemli olduğu biliniyor.

Halkı galeyana getiren ve paniğin büyümesine sebep olan bu tür söylemlerin ciddiye alınmaması virüse karşı mücadelede oldukça önemli.

Başkan Erdoğan da sağlık personellerinin uyarılarının harfiyen uygulanmasını, sosyal mesafenin korunmasının önemini vurguladı.

Sağlık Bakanı’nın Corona Virüsü Açıklamaları

Sadece erkek olduğu bilinen hastanın yaşı, bulunduğu il ve diğer özel bilgileri mahremiyet açısından verilmedi. Yeni tip Koronavirüs’ün Türkiye’de de görüldüğünü duyuran Bakan Koca, Koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alınan bir erkek vatandaşımızın test sonucu pozitif çıkmıştır” dedi.

Bakan Koca Türkiye’deki ilk Koronavirüs hastasının virüsü Avrupa’dan taşıdığını belirtti. Hastanın dış dünyadan izole olduğu ve aile bireylerinin gözlem altında olduğunu belirtti.

Avrupa ülkelerinin yeteri kadar önlem almadığını belirten Bakan Koca, Türkiye’nin virüse direnme konusunda oldukça dirençli olduğunu belirtti.

Bakan Koca: “Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen koronavirüsten korunma yollarına mutlaka uyalım.” dedi.

Bir veya birkaç vakanın salgın olmadığını belirten Koca, virüsün ülkemize gelmesinin yüksek bir ihtimal olduğunu da ifade etti. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir diye belirten Bakan Koca, tamamen izole edilmiş bir hasta tehdit ve risk değildir dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı