Gündem

Corona Virüsü Hava Kirliliğini Azalttı

Corona Virüsü salgını ortaya çıktığı günden itibaren tüm dünyanın bir numaralı gündem maddesini oluşturuyor. Özellikle Çin’deki fabrikaların birer birer kapanmasıyla dünya ekonomisine oldukça büyük hasar veren Corona Virüsü’nün tek bir olumlu yanı bulunuyor; o da kapanan fabrikalar sebebiyle hava kirliliği oranında azalma meydana gelmesi.

Corona Virüsü Çin’in Wuhan kentinde yer alan bir canlı hayvan pazarından çıkmış olsa da, şu an sayısı 50’yi aşan ülkede tespit edilmiş durumda. Oldukça bulaşıcı olan virüsün hızla yayılım göstermesi tüm dünya üzerinde büyük bir endişe yaşanmasına sebep oluyor. Çin’deki pek çok kentin karantina altına alınması sonucunda ekonomi neredeyse durma noktasına geldi. Pek çok fabrika, mağaza ve ofisin geçici bir süreyle kapatılması, hava kirliliği oranında yaşanan azalmayı da beraberinde getirdi. Raporlar gösteriyor ki Çin’in hava kirlilik oranında çok ciddi bir düşüş mevcut.

Corona Virüsü Hava Kirliliğini Olumlu Yönde Etkiledi

Corona Virüsü Hava Kirliliğini Azalttı

NASA tarafından yapılan açıklama Corona Virüsü salgını sebebiyle kapanan pek çok fabrikanın, hava kirliliği üzerinde ne derece büyük bir etkisi olduğunu gözler önüne serdi. Paylaşılan raporda yer alan harita açık bir biçimde gösteriyor ki havada bulunan azot dioksit miktarında çarpıcı bir düşüş söz konusu. Normalde Çin Yeni Yılı sonrasında artış gösterme eğiliminde olan bu madde ilk defa bu kadar düşük olarak ölçülüyor. Bunun sebebinin de Corona Virüsü salgını sebebiyle üretime kapatılan fabrikalar olduğu belirtiliyor.

NASA Hava Kalitesi Departmanı Açıklama Yaptı

Azot dioksit zehirli bir gaz ve normal şartlar altında Wuhan’da yer alan endüstriyel tesislerden ve motorlu araçlardan yoğun miktarda azot dioksit yayılıyor. Şu an için Çin’de milyonlarca insan karantina altına alındığından hem fabrikalarda üretim gerçekleştirilemiyor hem de motorlu araç kullanımı karantina altındaki bölgelerde neredeyse sıfırlandı denebilir.

NASA Hava Kalitesi departmanı araştırmacılarından Fei Liu, ilk defa bu kadar büyük bir alanda böylesine kayda değer bir düşüş yaşandığını dile getiriyor. İlk olarak Wuhan’da tespit edilen hava kirliliğinin azalması durumunun şu an Çin’in pek çok bölgesinde görülmeye başlandığını ifade eden araştırmacı, ortaya çıkan tüm verilerin Corona Virüsü sebebiyle fabrikaların çalışmamasına işaret ettiğini belirtiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı