Gündem

Corona Virüsü İran ve Irak’ta: Sıra Türkiye’de mi?

Corona Virüsü Çin’in Wuhan kentinde tespit edildiği ilk günden itibaren tüm dünyanın üzerine bir kabus gibi çöktü. Alınan tüm önlemlere rağmen yayılması engellenemeyen virüsün bulaşıcılık oranı oldukça yüksek. Çin’in 10 milyon nüfuslu Wuhan kentine ek olarak pek çok şehrini karantina altına almış olması bile virüsün sayısı 30’u aşan ülkeye yayılmasını engelleyemedi. Her geçen gün daha fazla kişiye bulaşan Corona Virüsü’ne karşın henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunamıyor. Ölüm sayısında yaşanan hızlı artış, Corona Virüsü’nü tüm dünyanın ve Türkiye’nin en önemli gündemi haline getiriyor.

Corona Virüsü resmi rakamlara göre yaklaşık 79.441 kişiye bulaştı. Bu rakamın 77.150’si Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşuyor. Virüsün bulaştığı 2,620 kişi hayatını kaybederken 25,108 kişi de uygulanan tedavi sonucunda virüsü yendi. Virüsün vücuttan tamamen temizlenip temizlenmediği konusunda kesin bir açıklama yapılamıyor çünkü virüsü yenenler de bir süre sonra tekrar hastalanabiliyor. Bu durum virüsün vücuttan atılamadığına veya iyileşen kişilere tekrar bulaşabildiğine dair soru işaretleri yaratıyor.

Corona Virüsü İran ve Irak'ta: Sıra Türkiye'de mi?

Corona Virüsü Güney Kore’yi Etkisi Altına Aldı

Virüsün bulaştığı en yüksek kişi sayısına sahip ikinci ülke olarak Güney Kore geliyor. Güney Kore’de süper bulaştırıcı olarak adlandırılan bir kadının virüs taşıdığını bildiği halde bağlı olduğu tarikatın ayinlerine gittiği ve böylece çok kısa bir sürede yüzlerce kişiye Corona Virüsü bulaştırdığı bildirildi. Güney Kore tarafından resmi olarak 763 kişinin virüs ile enfekte olduğu açıklandı. Bu kişilerden 7’si hayata gözlerini yumarken, 18 kişinin de tedaviye başarılı yanıt verdiği ve iyileştiği paylaşıldı.

Diamond Princess İsimli Gemide 691 Corona Virüsü Vakası

Diamond Princess isimli Cruise gemisi yolcularından 691 kişinin hasta olması, gemiyi Güney Kore’den sonra hastalığın en çok görüldüğü yer ünvanına kavuşturdu. Yapılan açıklamalara göre gemiye yalnızca 1 Corona Virüsü taşıyıcısı binmişti. Resmi makamlar virüsün bu kadar yüksek bulaşıcılık oranı sergilemesini hastanın herkese açık yüzme havuzunda yüzmesine bağlıyor. Gemi tamamen karantina altına alınırken, testleri negatif çıkan dünya vatandaşları ülkeleri tarafından gemiden alınarak ülkelerine geri taşınıyor. Gemide bulunan 691 hastadan 3’ü hayatını kaybetti.

Corona Virüsü İran ve Irak'ta: Sıra Türkiye'de mi?

Corona Virüsü Sebebiyle Venedik Karnavalı İptal Oldu

İtalya da tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. İtalya tarafından resmi olarak açıklanan verilere göre 157 kişi virüs ile enfekte olmuş durumda. İtalyan hükümeti salgını kontrol altına alabilmek amacıyla Venedik Karnavalı’nı iptal ettiğini duyurdu. Aynı şekilde halka evde kalmaları yönünde çağrıda bulunan yetkili makamlar, pek çok bölgede okul ve iş yerlerini tatil etti, spor müsabakaları ve benzeri etkinliklerini erteledi. Koronavirüs testi pozitif çıkan 157 kişi içerisinden 3 kişi hayatını kaybetti. 2 vakanın ise iyileşerek hastaneden taburcu edildiği öğrenildi.

İran ve Türkiye Arasında Sınır Kapıları Kapatıldı

İran da Corona Virüsü vakalarını açıklamasıyla gündeme oturan ülkelerden biri. Özellikle Türkiye’nin sınır komşusu olması sebebiyle büyük dikkat çeken İran, kısa süre önce 2 kişide Corona Virüsü tespit ettiklerini açıklamıştı. İran’ın Kum kentinde teşhis edilen 2 vaka, kısa süre içerisinde hayatını kaybederek korku yaratmıştı. Ardından İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Corona Virüsü’nün tüm ülkeye yayılmış olabileceğinden endişe ettikleri belirtilmişti. Şu an İran’da resmi olarak 47 vakanın bulunduğu doğrulandı. Henüz iyileşen bir hasta açıklanmayan İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 12’ye yükseldi.

Corona Virüsü Salgını Irak’a da Bulaştı

Irak da Corona Virüsü tespit edilen ülkeler arasında yerini aldı. Irak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre Corona Virüsü ilk defa Irak’ta da tespit edildi. Iraklı bir teoloji öğrencisinde saptandığı belirtilen virüs, Irak’ın Necef kentinde ortaya çıktı. Resmi makamlar tarafından yapılan açıklamaya göre virüsün kaç kişiye bulaşmış olabileceğine dair yapılan araştırmalar sürüyor.

Corona Virüsü İran ve Irak'ta: Sıra Türkiye'de mi?

Corona Virüsü Türkiye’ye Geldi Mi?

Türkiye’de Corona Virüsü var mı sorusu tüm vatandaşların aklını karıştırmaya devam ediyor. Tüm dünyada ve sınır komşularımızda hızla yayılan virüse dair her geçen gün yeni bir son dakika haberi yapılıyor. En son Van’da 3’ü Türk 5 kişinin Corona Virüs şüphesiyle hastaneye kaldırılması büyük korku yaratmıştı. Yetkili makamlar tarafından yapılan açıklamada hastalarda Corona Virüsü’ne rastlanmadığı belirtildiğinde halk biraz olsun rahat nefes almıştı fakat yine de oldukça yüksek bir bulaşıcılık oranı bulunan koronavirüs korkutmaya devam ediyor.

İran’da Corona Virüsü vakalarının hızla artış göstermesi sebebiyle önce sınır kapılarında önlem alan Türk yetkililer, ardından İran’la sınır kapılarını kapatma kararı aldı. Aynı şekilde İran’dan Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlar da iptal edildi. İletişim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de Corona Virüsü bulunmadığının bir kez daha altı çizildi. Bakanlık, Türk halkının sosyal medya üzerinden yayılan söylentilere itibar etmemesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi kaynaklardan yapılan açıklamaları dikkate almalarını rica etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı