Gündem

Corona Virüsü İtalya’da Serbest Dolaşımı Kısıtladı

Corona Virüsü salgınına dair alınan önlemler her geçen gün daha da artıyor. Tüm dünyayı tehdit eden salgın hakkında yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Corona Virüsü İtalya’da serbest dolaşımın kısıtlanmasına sebep oldu. Tüm İtalya kırmızı bölge ilan edildi.

Corona Virüsü İtalya’da daha önce görülmemiş önlemlerin alınmasına sebep oldu. Tüm dünyada toplam 114,448 kişiye bulaşan Corona Virüsü, İtalya’da tam 9,172 kişinin hasta olmasına ve 463 kişinin ölümüne yol açtı. Bu durum karşısında kayıtsız kalamayan İtalyan hükümeti ilk olarak ülkenin en önemli organizasyonlarından biri olan Venedik Karnavalı’nı iptal etmiş, ardından gerçekleşecek olan pek çok etkinlik ve spor müsabakalarını ertelemiş, okul ve üniversite eğitimini de geçici bir süreliğine durdurmuştu. Salgını önlemek için yeterli olmayan bu önlemler sonucunda virüsün hızla yayılmaya devam etmesi, İtalya’da daha sert önlemler alınması gerektiğini ortaya koydu.

İtalya, Corona Virüsü Sebebiyle Sokağa Çıkma Yasağı Getirdi

İtalya Başbakanı Conte, başbakanlık sarayında düzenlediği basın toplantısında yürürlüğe girecek olan olağanüstü kararları duyurdu. Tüm ülkenin kırmızı bölge ilan edildiğini duyuran Başbakan, bu zor günlerde İtalyan halkının birbirine destek olması gerektiğini ve kimi şeylerden vazgeçilmesinin şu an bir zorunluluk haline geldiğini bildirdi. Artık kırmızı bölgelerin değil, tek bir İtalya’nın olduğunu belirten başbakan, tüm ülkeyi koruma altına aldıklarını açıkladı. 

Corona Virüsü İtalya’da Serbest Dolaşımı Kısıtladı

Alınan kararname doğrultusunda İtalya’da serbest dolaşım kısıtlanıyor. İş ve sağlık durumları dışında dışarıda ya da lokallerde toplanma yasağının getirildiğini belirten başbakan, herkesin evde kalmasının gerektiğini yeniledi. Vatandaşların üzerine düşeni yapmasının şart olduğunu ve sağlığın en temel hak olduğunu belirten Conte, evde kalma kararının bir yarımada için hiç kolay olmadığını bildiğini fakat zamanın sorumluluk zamanı olduğunu sözlerine ekledi.

Koronavirüs İtalya’da Hayatı Durdurdu

Koronavirüs tehditi sebebiyle ülke genelindeki tüm okul ve üniversitelerin 3 Nisan’a dek kapalı olacağını belirten Başbakan, yine Birinci Futbol Ligi Serie a da dahil olmak üzere tüm spor müsabakalarının 3 Nisan’a dek durdurulduğunu hatırlattı.

Corona Virüsü salgını sebebiyle İtalya dolaşımı kısıtlayan kararnameye ordu mensupları, sağlık çalışanları ve hükümet yetkilileri dışında herkesi kapsıyor. Yalnızca bu sayılan meslek gruplarının serbest dolaşım hakkına sahip olacağı kararnamenin ne kadar süre yürürülükte kalacağı şu an için bilinemiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı