Gündem

Corona Virüsü Kuzey Kıbrıs’a da Sıçradı

Corona virüsü Almanya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gelen bir Alman turistte tespit edildi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Corona virüsü tespit edilen hastanın yanında 30 kişilik turist kafilesinin de karantinaya alındığını açıkladı.

Corona virüsü tespit edilen Alman turistin ismi açıklanmadı. Turist kafilesinin kaldığı otelin karantina altına alınmasının da ihtimal dahilinde olduğu söylendi.

Corona Virüsü En Son Güney Kıbrıs’ta Görülmüştü

Corona virüsü dün paylaşılan haberlere göre en son Güney Kıbrıs Rum kesiminde 2 hastada tespit edilmiş ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) içeride ve sınır kapılarında önlemlerin artırılacağı yönünde karar almıştı. Yaşanan bu gelişmenin ardından KKTC’de bakanlar kurulunun acil olarak toplanması kararlaştırılmıştı.

Corona Virüsü: Dünyada Son Durum

Corona virüsü tüm dünyada hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Salgın Aralık ayından günümüze kadar tüm dünyada üç binden fazla insanın ölümüne sebep oldu. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün ölüm oranını %3.4 olarak açıkladı.

The Guardian’ın aktardığı habere göre virüsün bulaştığı hastaların sayısı 105,820 oldu ve altı basamaklı sayılara ulaşarak yeni bir eşiğe ulaştı. Virüsün sebep olduğu ölüm sayısı ise 3.558’e ulaşmış durumda.

Çin’de 45.000 corona virüsü taşıyıcısı hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya göre hastaların %81’i yalnızca hafif semptomlar gösteriyor. Semptomları ciddi seviyede olan hastaların oranı %14, kritik olarak görülen hastaların oranı ise %5 seviyesinde. Kritik seviyede görülen hastaların yarısı hayatını kaybediyor.

Corona Virüsü Kuzey Kıbrıs’a da Sıçradı

Corona virüsünün yaşı ilerlemiş kişilerde ölüm ile sonuçlanması daha yüksek ihtimal olarak görünse de virüsün hala evrim geçiriyor olduğu da söylenilenler arasında. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre ise virüsten korunmanın en etkili yolu ellerin sık sık sabun ile yıkanması ve alkol içeren bir dezenfektan kullanılması.Uzmanlar soğuk havanın virüsü yok ettiği ya da sıcak banyo yapmanın virüsten korunmayı sağladığı gibi yanlış bilgilere itibar edilmemesi konusunda halkı uyarıyor.

Corona virüsünün yaşı ilerlemiş kişilerde ölüm ile sonuçlanması daha yüksek ihtimal olarak görünse de virüsün hala evrim geçiriyor olduğu da söylenilenler arasında.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı