Gündem

Corona Virüsü Pandemi İlan Edildi!

Tüm Dünya gündemini yakında ilgilendiren Corona Virüsü ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre yeni tip Corona Virüsü (Kovid-19) pandemi olarak ilan edildi.

Pandemik Hastalık Nedir?

Genel hatlarıyla açıklayacak olursa pandemik hastalık, tüm dünyada eşzamanlı olarak meydana gelen, bulaşıcı özellik gösteren hastalıkların tümüne verilen addır. 2009 yılında Dünya üzerinden yayılmaya başlayan ve binlerce insanın ölümüne sebep olan domuz gribi, pandemi olarak ilan edilmişti. Uzun zamandır halk arasında Corona Virüsü pandemik bir hastalıklı mı sorusu tartışılmaktaydı. Beklenen açıklama bugün itibariyle duyuruldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemik hastalıklar için belirlediği kriterler içerisinde; daha önce görülmemiş yeni bir virüs çeşidi olması, kişiden kişiye hızlı ve kolay bir şekilde bulaşması, durmaksızın yayılmaya devam etmesi ve tüm dünyayı etkileyecek bir konuma gelmesi vardır. Corona virüsü için yapılan incelemeler ve testler sonucunda pandemi kategorisine girmesi için karar verildi.

Corona Virüsü Pandemi Kategorisinde Yerini Aldı

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre Corona Virüsü, 11 yıl önce ortaya çıkan Domuz Gribi niteliğinde bir dağılım göstermektedir. İlk ortaya çıktığı dönemde Domuz gribi de aynı Corona Virüsü gibi birçok ülkeye yayılmış ve binlerce insanın canına mal olmuştu. Cenevre’de yapığı açıklama ile Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının endişe verici seviyede yayılması ve ciddiyetinden derin endişe duyduğunu belirtti. Aynı zamanda açıklamalarına da şunları ekledi, “Tüm ülkelere sesleniyorum; acil durum müdahale mekanizmalarınızı etkin hale getirin. Salgının riskleri konusunda vatandaşlarınızla iletişim kurup kendilerini nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgi verin. Hastanelerinizi hazır hale getirin. Sağlık çalışanlarınızı koruyun ve eğitin” ifadelerini kullandı.

Endemi ile Pandemi Arasındaki Fark Nedir?

Endemi genel anlamıyla herhangi bir şeyin kontrolden çıkması anlamına gelmektedir. Sağlık sektörü için ise bir bölgedeki insanların bir hastalıktan etkilenmeleri anlamına geliyor. Pandemi ile farkı ise pandemik hastalık kategorisindeki virüslerin bölge ve gruplar üstünde coğrafi bir salgın yaşatmasıdır. Endemi daha bölgesel bir hastalık grubunu işaret ederken, pandemi daha geniş ve coğrafi bir hastalığı işaret etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı