Gündem

Corona Virüsü Sebebiyle Okul ve Üniversiteler Kapatıldı

Dünyayı hızla etkisi altına alan Corona Virüsü nedeniyle daha önce denenmemiş pek çok önlem alınıyor. Bu hamlelerden birini de virüsten oldukça ağır etkilenen İtalya aldı. İtalya’daki tüm okullar ve üniversiteler geçici süreyle kapatıldı. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan bu önlem, İtalya’da virüsün ciddiyet kazandığının bir göstergesi.

İtalya’da Okullar Mart Ayının Ortasına Kadar Tatil Edildi

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, Çin dışında en çok İran ve İtalya’yı etkiledi. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla Mart ayının ortasına kadar tüm okullar tatil edildi. Virüs nedeniyle İtalya’da okullar ilk kez tatil olmuyor. 10 gün önce Kuzey İtalya’daki bazı eğitim kurumları da salgın endişesiyle tatil edilmişti.

İtalya’da şu anda toplam 2502 vaka tespit edildi. Corona virüsü sebebiyle 79 kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı.

Corona Virüsü Turizmi de Etkiliyor

Corona Virüsü, İtalya’nın turizmine de balta vurdu. Roma’nın en bilinen simgelerinden biri olan Kolezyum’u ziyaret eden az sayıda turistin kendilerini virüsten korumak için maske taktıkları görülüyor.

İtalya’nın meşhur Venedik Karnavalı da bitimine 2 gün kala salgın nedeniyle iptal edildi. Corona Virüsü yayılmaya başladığında Çin’de yeni yıl tatili zamanlarıydı. Ardından İran’da tatil zamanında hızla yayılan virüs, şimdi de İtalya’da Venedik Karnavalı’nın olduğu dönemde korkutucu rakamlara ulaşıyor. Talihsiz bir şekilde insanların seyahat ettikleri, dışarıda vakit geçirdikleri dönemlere denk gelmesi den gelen virüs, hastalığın da hızla yayılmasına neden oluyor.

Corona Virüsü Türk Turizmini Etkiledi Mi?

Corona Virüsü’nün İtalya’da görülmesini turizm açısından değerlendiren Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, bu durumun turizmi de negatif etkileyeceğini ama otellerin gerekli hijyen önlemlerini aldığını belirtti. İtalya’da uçuşlar da birer birer iptal edildi. Bazı ülkeler artık İtalyan vatandaşlarını kabul etmiyor. Bu durum, İtalya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısını da etkiliyor. Çin’den gelecek turistlerin önü salgın nedeniyle kesildi. Bu açığı Avrupa ülkelerinden gelen turistlerle kapatmaya çalışsak da virüsün Avrupa ülkelerinde de ivme kazanması turizme ciddi şekilde zarar veriyor.

Türkiye’de şu anda Corona Virüsü vakası görülmediği için bu durum ülkemiz adına turizm açısından bir fırsat olarak görülüyor. Türkiye’deki otellerde de hastalıkla ilgili sağlık ve hijyen çalışmalarını arttırdı.

Corona Virüsü yayıldığı ülkenin sanayi, ulaşım, turizm, sağlık gibi bel kemiği olarak nitelendirilen kollarını tehdit ettiği için virüsün girdiği ülkeler ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı