Gündem

Corona Virüsü Tanı Kiti Geliştiren 8 Firma

Corona Virüsü nedeniyle ülkede yarım karantina durumu yaşanmakta. Türkiye’de hastalık oranları gittikçe artarken, erken tanı oldukça önemli bir yere sahip. Türkiye’den 8 firma ellerindeki teknoloji ile Corona Virüsü tanı kiti geliştirecek.

Corona Virüsü Tanı Kiti Geliştiriliyor

Tüm Dünya’ya yayılan ve pandemi hastalık olarak ilan edilen Corona Virüsü salgını ile ilgili sürekli olarak yeni haberler gelmeye devam ediyor. Virüs salgınının daha fazla can almasını önlemenin en kısa yolu ise daha fazla test yaparak ülkemizdeki vaka sayısını belirlemektir. Corona Virüsü tanı kiti konusunda ülkemizde çalışmalara başlayan firmalar mevcut. Sabancı Üniversitesi Patent Vekili Mustafa Çakır’ın yaptığı açıklamaya göre, şu anda patentli teknolojileri bulunan 8 firma tanı kiti geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

1. Anatolia Genework

Anatolia Moleküler Biyoloji, İstanbul merkezli bir firmadır. Çalıştığı alanlar arasında klasik PCR, Real-Time PCR, DNA dizinleme, araştırma amaçlı kullanılan tanı kitleri, cihazlar ve geliştirilen yeni yazılım sistemleri bulunmaktadır.

2. Bioeksen

Bioeksen, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent şirketleri arasındadır. 2014 yılından beri çalıştığı 32 farklı AR-GE projesini TUBİTAK, Kalkınma Bakanlığı ve KOSGEB desteğiyle gerçekleştirdi. Bu projeler sonucunda 162 farklı moleküler biyoteknoloji ürünü ortaya çıkardı.

3. Diagen

Diagen, koruyucu hekimlik proseslerinde kontrol kriterlerinin uygulanması aşamasında kullanılan araç ve gereçleri temin etmektedir. Diagen firmasının amacı teşhis edici ve koruyucu hekimlik misyonuna destek vermektir.

4. DS Bio ve Nano Teknoloji

DS Bio ve Nano Teknoloji, Ankara merkezli bir firmadır. Genetik, bilişim sistemleri ve yazılım alanlarında hizmet vermeye devam ediyor.

5. Genkord

Genkord firması, Türkiye’nin birçok saygın kurum ve kuruluşuna hizmet vermektedir. TÜBİTAK’tan aldığı destek ile Hacettepe Üniversitesi Biyomühendislik Anabilim Dalı birimi işbirliğinde çalışmaları da mevcuttur.

6. Nucleogene

Nucleogene, 2019 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Bireylerin daha sağlıklı bir hayat sürmesi adına biyoteknoloji yöntemleri ile tıbbi kullanım ürünleri geliştirmekte.

7. RTA Laboratuvarları

Biyoteknoloji alanında teknolojik gelişmelere uygun olarak hazırlanmış laboratuvarları ve alanında uzman kadrosu ile yeniliklere açık AR-GE bölümü bulunan bir firmadır.

8. Sentromer

Sentromer DNA Teknolojileri, İstanbul merkezli bir firmadır. Biyokimya, genetik, mikrobiyoloji ve nanoteknoloji alanlarında hizmet vermektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı