Gündem

Corona Virüsü Türkiye’de Görüldü!

Corona Virüsü Türkiye’de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre Türkiye’de de bir kişide Corona Virüsü tespit edildi.

Corona Virüsü salgını henüz Türkiye’de görülmedi diye sevinirken üzücü haber Bakan Koca’dan geldi. Bakan Koca, koronavirüs testi yapılan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. Üzücü ama korkutucu olmayan bir haberi bildirmek istediğini söyleyen Bakan Koca, hastanın erkek olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Açıkladı

Sadece erkek olduğu bilinen hastanın yaşı,bulunduğu il ve diğer özel bilgileri mahremiyet açısından verilmedi.  Yeni tip koronavirüsün Türkiye’de de görüldüğünü duyuran Bakan Koca,”Koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alınan bir erkek vatandaşımızın test sonucu pozitif çıkmıştır” dedi.

Bakan Koca Türkiye’deki ilk koronavirüs hastasının virüsü Avrupa’dan taşıdığını belirtti. Hastanın dış dünyadan izole olduğunu ve aile bireylerinin gözlem altında olduğunu belirtti.

Avrupa ülkelerinin yeteri kadar önlem almadığını belirten Bakan Koca, Türkiye’nin virüse direnme konusunda oldukça dirençli olduğunu belirtti.

Corona Virüsü Türkiye’de Görüldü

Bakan Koca: “Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen koronavirüsten korunma yollarına mutlaka uyalım.” dedi.

Bir veya birkaç vakanın salgın olmadığını belirten Koca, virüsün ülkemize gelmesinin yüksek bir ihtimal olduğunu da ifade etti. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir diye belirten Bakan Koca, tamamen izole edilmiş bir hasta tehdit ve risk değildir, diye ifade etti. Saatler gece yarısını yaklaşık bir saat geçerken açıklama yapan Koca, gecenin ilerleyen saatlerinde açıklama yapmasının sebebini ‘şeffaflık’ olarak açıkladı.

Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup vardır; SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edilmiştir.

Kolayca öksürme ya da hapşırma ile bulaşabilen virüs şu ana kadar sayısı 3 bin 117 kişinin ölümüne sebep olurken, tedavi olanların sayısının da 36 bin 119 olduğu açıklandı.

Corona Virüsü’nden Korunma Yolları

Şu ana kadar mevcut aşısı bulunmayan virüsten korunmak için hijyen kurallarına çok dikkat etmek ilk kural. Sık sık ellerin yıkanması ve kalabalık yerlerde maske takılması gerektiğini belirten uzmanlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin önemini de vurguluyor. Ayrıca grip benzeri belirtilere sahip kişilerden uzak durmanın ve antibakteriyel jel bulundurmanın da diğer önemli husulardan biri olduğu belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı