Gündem

Corona Virüsü Türkiye’ye Geldi Mi?

Corona Virüsü Çin’in Wuhan kentinde bir canlı hayvan pazarından yayıldığı düşünüldüğü günden itibaren oldukça korkutucu bir tablo çiziyor. Bir anda tüm önlemlere rağmen başta Çin’i olmak üzere pek çok ülkeyi saran Corona Virüsü salgınında ürkütücü rakamlar gelmeye devam ediyor. Avrupa, Asya ve Amerika’nın pek çok noktasında tespit edilen salgın, akıllara “Corona Virüsü Türkiye’ye geldi mi” sorusunu getiriyor.

Corona Virüsü salgınının İran’a gelip bir anda hızla yayılması Türk vatandaşlarını oldukça endişelendirdi. Sınır komşumuz olan İran ile sınır kapılarının kapatılması gerektiğine dair sosyal medya üzerinde kampanyalar hazırlandı. Nitekim dün itibarıyla İran ile sınır kapılarımızın kapatıldığı ve uçuşların iptal edildiği bilgisi verildi.

Van’da Corona Virüsü endişesiyle hastaneye kaldırılan 3’ü Türk 5 kişinin testlerinin temiz çıktığı, Corona Virüsü’ne rastlanmadığı açıklaması da dünün önemli gelişmeleri arasındaydı. Buna rağmen pek çok kişinin aklında alınan güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmadığı ve virüsün Türkiye’ye bulaşıp bulaşmadığı soru işaretleri mevcut.

Corona Virüsü Türkiye'ye Geldi Mi?

İletişim Başkanlığı Türkiye’de Corona Virüsü Yok Dedi

Sosyal medya üzerinden yayılan pek çok iddiaya karşılık, İletişim Başkanlığı konu hakkında net bir açıklamada bulundu. COVID-19 adıyla da bilinen Corona Virüsü hakkında konuşan yetkililer, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm birimlerin konu üzerinde titizlikle çalıştığını ve gereken tüm önlemlerin alındığını bildirdi. Aynı şekilde elde edilen güncel verilere göre Türkiye’de herhangi bir koronavirüs vakası bulnunmadığı açıklamalarda yer aldı.

Sosyal medya üzerinden yapılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten açıklamada vatandaşların konuyla dair en doğru bilgiyi Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere resmi kaynaklardan edinebileceklerinin altını çizdi. Söylenti şeklinde yayılan açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini ve sürecin kamuoyuyla şeffaf bir biçimde paylaşıldığı bildirildi. 

Türkiye’de Corona Virüsü Var Mı?

Türkiye İran Sınır Kapıları Kapatıldı

Türkiye İran arasındaki sınır kapılarının kapatılması alınan önlemlerden biri. Türkiye üzerinden İran’a gidilebiliyor fakat İran üzerinden gelişler tamamen durduruldu. En son iRAN Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada koronavirüsün tüm İran’a yayılmış olabileceği ifade edilmişti. 

Çin’in dışında virüsün en hızlı yayıldığı ülkelerden biri de İtalya. Geçtiğimiz günlerde Corona Virüsü sebebiyle ilk ölümün gerçekleştiği ülkede, virüsün bulaşıcılık oranını düşürmek adına tedbir amaçlı olarak Venedik Karnavalı iptal edilmişti. 

Corona Virüsü Son Rakamlar

Şu an dünyada Coronavirüs ile enfekte olan toplam kişi sayısı 77.150. Bu kişilerden 2.592’si hayatını kaybederken 24,735’i virüsten kurtuldu. Corona Virüsü tedavisi kesin olarak bulunmamış olsa da iyileşen vaka sayısının gün geçtikçe artması tüm dünyaya umut veriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı