Gündem

Corona Virüsü Zaman ve Mesafe Tanımıyor!

Corona Virüsü üzerinde yapılan çalışmalar korkutucu gerçeği ortaya çıkardı. Corona Virüsü 30 dakika boyunca havada kalabiliyor, aynı şekilde 4.5 metre uzaklıktaki insanlara bile bulaşabiliyor. Çinli epidemiyologlar yaptıklarıyla açıklamayla COVID-19’un ne kadar bulaşıcı bir virüs olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. 

Corona Virüsü Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. İlk günden bugüne sayısı 113 bini aşan insanı enfekte eden virüs, 100’den fazla ülkede tespit edildi. 4026 kişi Corona Virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. Başta Çin olmak üzere Güney Kore, İtalya ve İran’da da hızla yükselen rakamlar tüm dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. 

Corona Virüsü Zaman ve Mesafe Tanımıyor!

Koronavirüs 30 Dakikada 4,5 Metre Uzaklıktaki Kişilere Bulaşıyor

Koronavirüs salgınına dair Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklama, pandemi tehdidinin gerçek olabileceği yönünde uyarılar içeriyordu. Küresel boyutta bir tehdit haline gelen Corona Virüsü hakkında pek çok yeni araştırmaya imza atılıyor. Yapılan çalışmalar virüsün ne derece bulaşıcı olduğu hakkında korkutan veriler sunuyor.

COVID-19 hakkında yapılan yeni bir araştırma gösteriyor ki, virüs 30 dakika boyunca havada kalabiliyor. Aynı zamanda virüs havaya karıştığı takdirde yaklaşık 4,5 metre uzaklığındaki kişilere bile bulaşabiliyor. Daha önceki veriler ışığında virüse karşı güvenli mesafenin en az 2 metre olduğu düşünülüyordu fakat Çinli epidemiyologlar tarafından yapılan açıklama Corona Virüsü’nün 4,5 metre uzaklıktaki insanlara bile bulaşabileceğini gözler önüne serdi. 

Corona Virüsü Zaman ve Mesafe Tanımıyor!

Corona Virüsü Yüzeylerde de Uzun Süre Dayanıyor

Damlacıklar yoluyla taşınan ve bulunduğu yüzeylerde günlerce etkisini koruyabilen Corona Virüsü’ne karşı çoğu maske bile etkisiz kalıyor. Çapı 5 mikrometre olan virüsün yüzeylerde ve havada durma süresini değiştiren kimi faktörler de mevcut. Yüzey tipi ve sıcaklık gibi faktörlerin değişkenlik yarattığı düşünülse de genel olarak virüsün oldukça dayanıklı ve uzak mesafedeki insanlara bile bulaşabilen bir yapıda olması endişeleri daha da artıracak gibi görünüyor. 

Corona Virüsü üzerine yapılan son araştırma gösteriyor ki virüs 37 derece sıcaklıkta cam, kuma, metal ve plastik gibi yüzeylerde bile 2 ila 3 gün hayatta kalabiliyor ve 30 dakika boyunca havada kalabilme özelliğine sahip olan virüs yaklaşık 4,5 metre uzaklıktaki kişileri bile enfekte edebiliyor. 

Corona Virüsü Salgınına Karşı Maske Şart

Ulusal kriz ilan edilmediği için çoğu insanın maske takmayı gereksiz gördüğü bu günlerde, maskenin toplu taşıma araçları içerisinde kullanılmasının şart olduğunu gösteren araştırma, halka açık alanlarda çok dikkatli olunması, yüzeylerle temas halinde bulunulduğu durumlarda mutlaka ellerin yıkanılması ve asla yüz bölgesine yaklaştırılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı