Gündem

Corona Virüs’ün 4 Önemli Belirtisi Daha Ortaya Çıktı!

Koronavirüsün her geçen gün yeni bir belirtisi ortaya çıkıyor. Gözler aşı ve ilaç çalışmalarının üzerindeyken koronavirüsün yeni semptomları ve bu semptomların kalıcı hasarlara sebep olup olmayacağı merak ediliyor.

Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün dört yeni belirtisinin daha ortaya çıktığı belirtildi. Bu belirtiler; nefes almada zorlanma, göğüs bölgesinde geçmeyen ağrı veya baskı hissi, bilinç karışıklığı ve morarma olarak belirlendi.

Son olarak konuşma bozukluğuna ve gençlerde, çocuklarda suçiçeği benzeri kızarıklıklara yol açan koronavirüsün koordinasyon bozukluğu, tökezleme ve nöbet gibi belirtileri ortaya çıktı.JAMA Neurology adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada ; Covid-19 salgınına yakalanan Çinlilerin bir kısmında; nöbet geçirme, koordinasyon bozukluğu, tökezleme gibi belirtiler ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca  nörolojik semptomların ortaya çıkması durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.

Açıklamalara göre ayaklarında morluk ve suçiçeği gibi yaralar olan bazı hastaların koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Uzmanlar, bu yeni belirtilerin öncelikle çocuklarda ve gençlerde görüldüğünü de vurguladı.

İspanya Ayak Hastalıkları Uzmanları Genel Kurulu; bu yeni belirtiyi açıklayan bir bildiri yayımladı. Yeni belirtiler bildiride, minik kan damlalarının iltihabından kaynaklanan suçiçeği veya kızamığa benzeyen mor lezyonlar olarak belirtildi. Belirtiler yetişkinlerden ziyade çocuk ve gençlerde gözlemlendi. Bu belirtiler ile koronavirüs testi yapılan ve test sonucu pozitif çıkan ilk kişi İtalya’da 13 yaşında bir çocuk oldu. Uzmanlar bu belirtilere sahip çocukların karantinaya alınması gerektiğini belirtti. Çinli uzmanlar ise koronavirüs belirtileri arasında baş ağrısı ve baş dönmesi de yer alıyor.

Gün geçtikçe yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir belirti ile karşımıza çıkan koronavirüs Amerikan Tabipler Birliği tarafından yapılan bir araştırmada, koronavirüs tespit edilen Çinlilerin bir kısmında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gözlemlendiği açıklandı.

ABD’de yapılan bir araştırma sonucu koronavirüsün yeni belirtileri gözlemlendi. Araştırmaya  göre, Çin’de koronavirüse yakalanan bazı kişilerde nörolojik semptomların da görüldüğü açıklandı. Araştırmada, salgının çıktığı Çin’in Wuhan kentinde koronavirüs tespit edilen 214 kişi ile ilgili verilerin incelenmesi sonucu, tüm hastaların yüzde 36’sında, hastalığı ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bazı nörolojik semptomların görüldüğü belirtildi.Uzmanlar bazı semptomların ise , beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı