Gündem

Corona Virüsün Bulaşmadığı Hastane Yok!

Corona virüs tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Özellikle büyük şehirlerde daha zor kontrol altına alınan corona virüs, İzmir’i derinden etkiliyor. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Fatih Sürenkök, İzmir’deki hastanelerin durumunu anlattı.

İzmir’deki corona virüs salgınıyla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Şehirdeki hastanelerin durumu İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu üyelerinden Dr. Fatih Sürenkök tarafından değerlendirildi.

İzmir’de Temiz Hastane Kalmadı!

Sağlık Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmasa da corona virüs salgınının en çok etkilediği şehirlerden birinin İzmir olduğu konuşuluyor. Dr. Fatih Sürenkök, salgının durumunu farklı bir açıdan değerlendirdi. Tüm kamu hastanelerinde corona virüs vakalarının olduğunu ve temiz bir hastane kalmadığını söyleyen Sürenkök, göz ardı edilen bir öneriyi de paylaştı.

İz Gazetesi’ne konuşan Sürenkök, hayatın normal akışının devam ettiğini, virüse yakalanmamış ancak başka hastalıklar nedeniyle hastaneye gitmesi gereken insanların, gönül rahatlığıyla sağlık hizmetlerinden faydalanamadığını söyledi. İzmir’de ikamet eden 4 milyondan fazla insanın, corona virüs dışındaki diğer sağlık hizmetlerini almaları için acilen temiz hastaneler oluşturulması önerisinde bulunan Sürenkök, kolu kırılan, böbrek taşı döken, eli kesilen, kalp krizi geçiren ya da beyin kanaması geçiren bir hasta hangi hastaneye gidecek diye sordu. Bu sağlık problemlerinin her an başımıza gelebileceğini ve insanların gidebileceği temiz bir hastane kalmadığını ifade eden Sürenkök, tüm kamu hastanelerinin önceliğinin şu anda corona virüs olduğunu ve insanların, hangi hastaneye gideceklerini bilemediklerini ve hastaneye gittiklerinde corona virüs bulaşabilir mi endişesine kapıldıklarını söyledi.

Temiz Hastane Konusu Acilen Gündeme Alınmalı

İl Sağlık Müdürlüğü’nün temiz hastane konusunu acilen gündeme alması gerektiğini belirterek, geç kalınmadan 3-4 kamu hastanesini virüs dışındaki hastalıklar için hizmet verebilecek hale getirmek gerektiğini, bunun belki biraz zaman alacağını ama uzun vadede virüs bulaşmayan insanları corona virüsten uzak tutmak için çok fayda sağlayacağını söyleyen Sürenkök, virüs bulaşmamış, servisinde corona virüs taşıyan hasta kalmamış ya da dezenfekte edilebilir durumdaki hastanelerin derhal açıklanması gerektiğini belirtti. Dr. Fatih Sürenkök, yaptığı açıklamada kalp krizi geçiren ya da kolu kırılan hastaların da virüs taşıma ihtimali olduğunu ancak bu ihtimalin daha az olduğunu,  insanların nereye gideceklerini ve ne şekilde tedavi olacaklarını bilmediklerini söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün şu an tek gündeminin corona virüs olduğunu ve başka bir düşünemediğini ifade eden Sürenkök, bu organizasyonun İl Sağlık Müdürlüğü, İzmir Tabip odası ve üniversitelerdeki halk sağlığı hocalarının da içinde bulunduğu bilimsel bir kurul oluşturularak yapılabileceğini söyledi.

Gerekirse Özel Hastanelerden Destek Alınmalı!

Yeşilyurt, Tepecik, Ege Üniversitesi ve Türkan Özilhan Hastaneleri’nin neredeyse tamamen covid-19 hastalarıyla dolduğunu ve burada başka hastalıkları olan insanların tedavi görmesinin mümkün olmadığını söyleyen Sürenkök, “İzmir’in kuzeyinde bulunan Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi, güneyinde bulunan Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi ve merkezdeki Alsancak Hastanesi, corona virüs şikayeti olmayan kişilerin hizmet alacağı temiz hastaneler haline getirilmeli, gerektiği takdirde özel hastanelerden de destek alınmalı. Bunu organize etmek çok zor değil. İnsanların sağlık problemi sadece pandemi değil, diğer hastalıklar için de tedavi görmeleri gerekiyor. 4 milyonluk nüfusa sahip bir şehirde bu hizmetlerin de verilmesi zorunlu.” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı