Gündem

Corona Virüsü’nde Pandemi Tehdidi Gerçek Oldu

Corona Virüsü ortaya çıktığı zamanlarda epidemik bir virüstü ancak 2 ay gibi bir sürede pek çok ülkeye bulaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nü başından beri korkutan, virüsün pandemiye dönüşme tehdidi gerçek olmak üzere.

Pandemi, salgın hastalıkların dünyanın büyük bir bölümünü etkilemesi anlamına geliyor. Yani bir hastalık dünyanın büyük bir bölümünü etkilediyse “pandemik hastalık” olarak adlandırılıyor.

Corona Virüsü Epidemik Hastalık Olarak Başlamıştı

Corona Virüsü ilk başladığı dönemde epidemik bir hastalıktı. Çin’den başlamıştı ve ilk başlarda sadece Çin’i ve Uzak Doğu’yu etkiliyordu. Hastalığa yakalanan insanların şehir değiştirmeleriyle beraber, hastalığı salgın haline getirmeleri sonucunda dünyanın pek çok ülkesine yayıldı ve Corona Virüsü salgını neredeyse pandemik bir hastalık haline geldi.

110 Ülkede 100 Binin Üzerinde Vaka Var

Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında Corona Virüsü ile ilgili açıklamalar yapıldı. Hafta sonunda 110 ülkede 100 bin Covid-19 vaka sayısına ulaşıldı. Pek çok insanın ve ülkenin salgından bu kadar çabuk etkilenmesi uzmanları korkutuyor. Virüs, çok hızlı bir şekilde bir çok ülkeye yayılarak pandemi tehdidini ortaya çıkarttı.

Koronavirüs, şu ana kadar pandemik hastalıklar arasına girmese de yakın bir gelecekte pandemik hastalıklar listesinde kendine yer bulacak gibi görünüyor. Uzmanlar, şimdiye kadar bildirilen bütün vakaların yüzde 93’ünün sadece 4 ülkeden geldiğini ve bu salgının küresel düzeyde dengesiz bir salgın olduğunu belirtiyorlar.

Corona Virüsü’nü Yok Etmek İçin Erken Harekete Geçmek Önemli

Koronavirüs için her ülkenin yapması gereken şeylerin aynı olduğunu ifade eden uzmanlar, kararlı çalışarak ve erken harekete geçerek virüsün yavaşlatılabileceğini ve enfeksiyonların önününe geçilebileceğini söylüyorlar.

Çin’deki 80 bin vakanın yüzde 70’inin iyileştiğini belirten uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün 57 ülkeye kişisel koruyucu ekipman tedarik ettiğini ve 28 ülkeye daha sevkiyat yapılacağını, toplamda 120 ülkeye de laboratuvar malzemeleri gönderildiğini söylediler. Uzmanlara göre eğer kararlı bir şekilde, hızlı hareket ederek çalışırsak Corona Virüsü, tarihte kontrol altına alınabilen ilk pandemi olabilir.

79 Ülkede Vaka Sayısı 100’ün Altında

Dünya Sağlık Örgütü’nden Adhanom Ghebreyesus, şu ana kadar 110 ülkede Corona Virüsü vakasının görüldüğünü ve 79 ülkede toplam vaka sayısının 100’ün altında olduğunu söyleyerek bu savaşın kazanılabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Çin, virüsün genetik kodunun bulunduğunu açıklamıştı. Bu, virüsün önüne geçebilmek için önemli bir gelişme. Bu veriler sayesinde etkili bir aşı ve tedaviye daha çabuk ulaşılabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı