Gündem

Corona Virüsü’ne Karşı Bağışıklık Güçlendiren Gıdalar

Türkiye’nin hatta tüm dünyanın gündemindeki Corona Virüsü bağışıklık sistemini etkiliyor. Uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sağlıklı beslemenin, uyku düzeninin ve hijyen kurallarının önemini vurguluyor.

Tüm dünya insanını tek konu altında birleştiren bu virüsün tehlikesi ne yazık ki gün geçtikçe artıyor. Okulların tatil olması, kalabalığın çok olduğu yerlerin geçici süreyle kapatılması, iş yerlerinin bazılarının evden çalışma kararı alması ve insanların evlerinden gerekli olmadıkça çıkmamaları bu virüsün yayılımını azaltsa da maalesef zorunlu olarak dışarı çıkanlar ve onlar ile etkileşime geçen bireyler için tehlike hala devam etmekte. Bağışıklığın yüksek olduğu vücutlarda normal grip seviyesinde kendini gösteren Corona virüs için bağışıklığımızı yüksek tutmamız gerekiyor.

Bağışıklığınızı Bu Gıdalarla Yükseltin

C vitamininin faydaları saymakla bitmez. Bu vitamin antikor oluşumunu önemli ölçüde düşürür ve enfeksiyonlara karşı bedenimizi korur. Portakal, mandalina, limon, domates hem kolay bulunur hem de yemesi bir o kadar tatlıdır. Günde taze sıkacağınız bir bardak meyve suyu sizde bu virüse dayanıklılık sağlayacaktır.

Gün içerisinde zencefil tüketmek bağışıklığı oldukça yükseltecektir. İçinde bulunan B6 vitamini, kalsiyum, C vitamini, magnezyum ve potasyum sayesinde yemeklerinizin içinde kullanacağınız ve iyileştirici özelliği ile bildiğimiz zencefil, en az hasarla virüsü atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Mantar, bağışıklığınızın en iyi yardımcılarından biridir. Neredeyse her yemeğe yakışan, sade olarak bile tüketeceğimiz mantar tam bir güç ve vitamin deposu.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Çaylar Tüketilmeli?

Amino asit içeriğinin oldukça fazla olduğu çay, bağışıklığı toparlamakta bir numaradır. Özellikle bitki çayları ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Birçok faydası bulunan kuşburnu çayı çekirdeğindeki zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynuyor. Kuşburnu çayının yanı sıra ıhlamur çayı tüketimi de tavsiye edilen bitki çaylarından.

Bağışıklık arttırıcı bir diğer gıda ise sarımsak. Kokusundan dolayı bazen tercih edilmese de en güçlü antioksidandır ve içeriğinde enfeksiyonlarla baş etmenize yardımcı olan birçok bileşenler bulundurur.

D vitamini içeren gıdalar bağışıklık güçlendirmede oldukça etkilidir. Yoğurt, balık, süt, karaciğer ve yumurta sarısı tüketmek faydanıza olacaktır.

Unutmayın, mümkün olduğunca evden çıkmayıp virüsün yayılmasına engel olunursa ve vücut bağışıklığı doğal besinler yardımıyla yükselirse insanlık virüsten daha güçlüdür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı