Gündem

Corona Virüsünü 5 Dakikada Tespit Eden Kit Geliştirildi!

Tıbbi cihaz üreticisi olan Abbott Laboraties,  bir süredir corona virüs salgını üzerinde tıbbi çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu noktada testlerin hızlı bir şekilde yapılması ve enfekte olan kişilerin tedavi altına alınmaları son derece önemli. Genellikle hızlı tanı kitleri 2 saat içerisinde kişinin corona virüsü taşıtıp taşımadığını ortaya koyabiliyor. Ancak bu süreçte geliştirilen yeni tanı kitleri 5 dakika içerisinde doğru sonucu veriyor.

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan corona virüsü küresel bir sorun olarak ifade ediliyor. Hastalığın tedavisi ve aşısı için geliştirme faaliyetleri hala devam ediyor. Henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunamadı. Abbott Laboratories tarafından bir süredir tanı kitleri üzerinde çalışma yapılıyordu. Çalışmalar sonuç verdi. Test kitinin hastaya uygulanmasından sadece 5 dakika sonra kişinin virüs karşısında enfekte olup olmadığı ortaya çıkıyor.

Günde 50 Bin Tanı Kiti Üretecekler

Tasarlanan moleküler test genomunun parçalarını hedef alıyor. Virüsün parçalarının yüksek olması halinde test kiti 5 dakika içerisinde sonuç veriyor. Enfeksiyonun varlığı henüz başlangıç seviyesindeyse bu süreç 13 dakikaya kadar çıkabilir. Şimdiye kadar varlığı kanıtlanan en hızlı tanı kiti olduğu belirlendi. ABD bir süredir corona virüs tanı kitlerine ulaşmakta sıkıntı yaşıyor. Testlerin yapılması daha çok hastanın tespit edilmesi ve izole edilmesi açısından önemli. Bu durumda ABD içindeki kurumlarda hızlı test kitleri üretebilmek için üretim yapan şirketlere dönüştürülmeye başladılar.

Piyasada ihtiyacı karşılamak için şirket tarafından seri üretimler başlayacak. Günde 50 bin adet hızlı tanı kiti üretilerek piyasaya sürülecek. Test kişinin burnundan ya da ağzından alınan örnekler sonrasında yapılıyor. Kimyasal bir karışım ile karıştırıldıktan sonra virüs açılmaya başlayarak RNA’sını salmaya başlıyor. Sistemle birlikte kesin tanı konulması mümkün.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı