Gündem

Corona Virüsünün İlacı Zeytinyağı Sabunu!

Corona virüsü salgınına karşı verilen savaşta zeytinyağı sabunu büyük önem taşıyor. Zeytinyağı sabunu tarihin bilinen en eski ve en güçlü dezenfektanlarından biri. Virüs en çok kirli yüzeylere temas etmiş eller aracılığıyla bulaşıyor. Corona virüsüne karşı zeytinyağı sabunu kullanmak, virüs ile enfekte olma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Corona virüsünün bulaşıcılık oranı oldukça yüksek fakat buna rağmen uzmanlar, virüs salgınından korunmak adına pek çok öneri veriyor. Virüs salgınına karşı alınabilecek önlemlerin ilki elleri ve yüzü sık sık ve sabunla yıkamaktan geçiyor. Ellerin bol su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkanması, virüsün yapısını bozmak ve etkisiz hale getirerek ellerden uzaklaştırmak için yeterli geliyor.

Zeytinyağı Sabunu Corona Virüsünü Yok Ediyor

Türkiye’de görülen Corona virüsü vakalarının artması sebebiyle vatandaşlar, doğal dezenfektan zeytinyağı sabununa yönelmeye başladı. Balıkesir Edremit’teki doğal zeytinyağı sabunu üreticilerinin yoğun bir biçimde çalışarak artan zeytinyağlı sabun ihtiyacını karşılamaya çalıştıkları iletiliyor. Yalnızca ellerin değil yüzün de yıkanması gerektiğinden zeytinyağı sabunu Corona virüsüne karşı alınacak önlemler arasında bir numaraya yükseldi. 

Corona Virüsünün İlacı Zeytinyağı Sabunu!

Zeytinyağı sabunu üreticisi Zafer Soykara tarafından yapılan açıklamalarda koronavirüs salgını başladıktan sonra zeytinyağı sabununa yoğun ilgi gösterildiği belirtildi. Bu taleplere cevap vermek adına stokları çoğaltmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden sabun üreticisi, artık ihtiyaçlara cevap verebilecek kadar üretim yaptıklarını ifade etti.

Zeytinyağı Sabunu Nasıl Yapılır?

Yüksek asitli zeytinyağlarının kostik ve su ile kaynatılması sonucunda oluşturulan sabun hamuru, kalıplar aracılığıyla şekillendiriliyor. Kalıplara dökülen bu karışım bir gün boyunca bekletildiği takdirde kurumaya başlıyor. Kuruduktan sonra özel bıçaklar yardımıyla kesilerek şekillendirilen zeytinyağı sabunu kalıpları 1 gün daha dinlendirildikten sonra kullanıma ve satışa hazır hale geliyor. 

Zeytinyağı Sabunu Ne İşe Yarar?

Zeytinyağı sabunu doğal olmasının yanı sıra yüksek oranda doymamış yağ içerir. Doymamış yağ içermesi sabunun temizleyici özelliğini artıran ve Corona virüsü başta olmak üzere pek çok virüs, bakteri ve parazite karşı kiri söküp atmasını sağlayan bir özelliktir. Elleri tahriş etmemesi sebebiyle sıklıkla önerilen zeytinyağı sabunu yüzlerce yıllık geleneksel yöntemlerle üretiliyor ve hem günlük hayatta hem bulaşıcı hastalıklara karşı kullanılabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı