Gündem

Coronathon Türkiye’den Koronavirüsle Mücadele İçin 12 Proje Çıktı!

Türkiye’de pek çok girişimci, üniversitelinin, bankaların, sivil toplum kuruluşlarının katıldığı Coronathon Türkiye’de 12 projeye ödül verildi. Koronavirüs ile ilgili yaşanan problemlere çözümler üretmek için fikirler geliştirildi. Bazı girişimciler 48 saatte proje ürettiler. 21-22 Mart 2020 tarihlerinde yapılan Coronathon Türkiye’de  yaratıcı bulunan 12 projeye ödül verilme kararı alındı.

Etkinlikte jüri özel ödülüne layık görülen Medibook, 20 Bin TL ödüle de layık görüldü. Medibook koronavirüs sürecinde hastaneye gitmesi doğru olmayan fakat tedavi görmesi gereken hastaların takibi için hastalara görüntülü, uzaktan takip modülleri ile sağlık hizmeti vermeye yarayan bir tele sağlık girişimi olarak adlandırıldı.

Etkinlikte belirlenen 11 girişime ise aralarında bir sıralama olmadan 10 Bin TL ödül verildi. Ödüller Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Borsası, Facebook, 212 Girişim Sermaye Fonu, Gedik Yatırım, Enocta tarafından verildi. IBM, Seedstar, Eczacıbaşı da destek de bulundu.

Coronathon Türkiye'den Koronavirüsle Mücadele İçin 12 Proje Çıktı!

Ödül Alan Diğer 11 Girişim

Biotel: Türkiye’de Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerindeki makinaları belirleyerek kullanılmayanların Koronavirüs testi uygulaması için kullanılmasını amaçlayan bir girişim.

Studio Canlı Dersler App: Karantinada olan ya da evde vakit geçirmek zorunda olan kişiler için fiziksel ve psikolojik etkileri azaltmak için canlı yayınla psikoloji, fitness, meditasyon uzmanlarıyla insanları buluşturmayı amaçlayan girişim.

Expona: Evden eve çeşitli atölyelere ulaşmak için kullanılması hedeflenen girişim.

Coronathon Türkiye'den Koronavirüsle Mücadele İçin 12 Proje Çıktı!

CoroWarner: Koronavirüs testi pozitif çıkmış kişilerle sosyal etkileşime girildiği an uyaran bir yapay zeka destekli mobil uygulama girişimi.

CoronApp: Bireylerin birbiriyle olan temaslarını bluetooth sinyalleri ile takip ederek koronavirüs tanısı konan kişilerin temasta bulunduğu bireyleri uyarmayı amaçlayan girişim.

Neoanka: Koronavirüs dışındaki sağlık problemlerinin uzman hekimlere canlı yayın ile iletilmesini sağlamayı hedefleyen yapay zeka destekli girişim.

Güvende Kal: Jeolokasyon ile insan yoğunluğu hakkında tespitte bulunan ve semptomları olan kişilerin sağlık durumunu kontrol etmeyi hedefleyen girişim.

Kolkola: Gönüllülerin, sponsorların ve STK’ların bir araya gelerek evden çıkması yasak olan kişilere yardım ettiği platform girişimi.

CoGuard: Koronavirüse yakalanan ya da belirti gösteren ya da bu konuda sorunlar yaşayan insanlar ile sorulara cevap verecek uzmanları buluşturmayı hedefleyen girişim.

Fact Checker: Koronavirüsle birlikte oluşan bilgi kirliliğine karşı haber doğrulayıcıların yanlış ve asparagas haberlerle mücadele etmelerini hedefleyen bir girişim.BirCan: STK’ları, belediyeleri, veterinerleri ve gönüllüleri sokak hayvanlarına destek olmak amacıyla bir araya getiren uygulama girişimi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı