Gündem

Coronavirüs Artış Hızında Türkiye Birinci Sırada

Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şimdiye kadar 180’in üzerinde ülkeye yayılan coronavirüs şimdiye kadar neredeyse yarım milyon insanda görüldü ve 20 binden fazla kişininde  hayatını kaybetmesine yol açtı. Ülkemizde de her geçen  gün daha büyük bir tehdit olmaya devam eden corona virüsünün büyüme hızı günden güne artmaya devam etmektedir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, ülkelerden alınan resmi belgeler üzerinden elde edilen bulgulara göre virüsün yayılım hızının yüzdesel olarak gösterildiği veriler elde edilmiştir. Bu verilere göre  Türkiye virüsün yayılma hızında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Buna göre virüsün ikiye katlanma hızı Türkiye’de sadece iki günü alırken diğer ülkelerde daha yavaş olarak gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye’de vaka sayısının 100’e ulaşması da yine bir çok ülkeye göre daha erken gerçekleşmiştir.

Grafikten Elde Edilen Diğer Başlıca Bulgular

  • Artış hızının en yavaş olduğu ülkeler Singapur ve Japonya. Bu da gösteriyor ki coronavirüsle mücadele de örnek alınacak ülkelerin başında bu iki ülke geliyor.
  • Salgının ilk ortaya çıktığı yer Çin’de ve komşusu olan Güney Kore gibi yerlerde ilk etapta yayılım hızı büyük bir yükseliş gösteriyor. Ancak bu iki ülkede alınan sert önlemler vaka sayısının artmasının önüne geçerek bir süre sonra artış hızının sabitlenmesine ve zamanla da azalmasına yol açmıştır.
  • Grafikte önemli olan noktalardan biri, ülkelerde görülen ilk 100 vakanın görülmesinin ardından meydana gelen artış hızı. Bu noktadan sonra virüsün yayılma hızının giderek arttığını rahatça gözlemleyebiliyoruz. Bu kritik 100 vaka eşiğinden sonra artış hızının yükselmesini şu an için önleyemeyen ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra İtalya, İran, Fransa ve İspanya gibi ülkeler yer alıyor.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı